stavka vidljiva na računu

OVAJ PROIZVOD NEKADA JE BIO DŽABE, SADA GA NAPLAĆUJU: Stavka vidljiva tek na računu

Shutterstock Kupac u prodavnici

Svako ko kupuje sveže voće ili povrće u trgovinama Netto u Nemačkoj trebalo bi da bolje pogleda jednu stavku na računu.

Prodavac je nedavno počeo da naplaćuje dodatnu naknadu za tanke plastične kese. Prodavac ide istim putem kao i Aldi, Kaufland i Lidl pre njega. Neto takođe ima slične probleme za kupce, prenose nemački mediji. Čak i kod ovog prodavca, nije uvek odmah očigledno da su kese za voće i povrće sada skupe.

Kupci mogu da prepoznaju ovu specijalnu stavku samo gledajući račun.

Međutim, postoje izuzeci: u nekim prodavnicama je bila istaknuta cena kesa. Međutim, cenovnik je bio priložen uz zagradu. Stoga kupcima možda neće odmah biti jasno da li se cena odnosi na plastične kese ili na proizvod na polici.

Za potrošače bi bilo jednostavnije i jasnije da je etiketa sa cenom pričvršćena direktno na rolnu, smatraju mnogi.

Smanjite potrošnju plastike – podignite svest

Mera je deo šireg cilja: Netto želi dalje da smanji upotrebu plastike za jednokratnu upotrebu. Naknada ima za cilj da podstakne kupce da pređu na mreže za višekratnu upotrebu ili platnene kese. Oni ne samo da su održiviji, već nude i prednost pri transportu osetljive robe.

Uprkos svojoj maloj debljini – manjoj od 0,015 milimetara – takozvane torbe ili košulje sa čvorovima stvaraju značajan otpad. Prema Federalnom zavodu za statistiku, oko 2,25 milijardi ovih kesa je upotrebljeno u Nemačkoj 2021. To odgovara 28,1 kesa po osobi – sa prosečnim vremenom upotrebe od samo 20 minuta, navodi se u izveštaju Savetovališta za potrošače Severne Rajne-Vestfalije.

Ekološke organizacije i vlasti godinama traže odštetu za tanke plastične kese. U konačnom izveštaju Federalne agencije za životnu sredinu o bilansu ambalažnog otpada za 2021. raspravljalo se o "Tütengroschen" ili "novčiću za kese". Neke kompanije su bile otvorene da naplate mali iznos za svaku podeljenu torbu.

Ovaj predlog još uvek nije ujednačeno sproveden – uglavnom zbog toga što manji trgovci nisu bili u mogućnosti da potpišu odgovarajuće ugovore. Barem veći trgovci sprovode ovaj predlog bez dogovora.

Biznis.kurir.rs/ Feniks časopis