KOLIKA JE ZARADA OD INVESTIRANJA U JEDAN KVADRAT STANA? Isplati se, ovo je detaljna računica
Građani su građevinski investitori, ali ne sa milionskim iznosima koji su potrebni za celu izgradnju, već se to usitni na nivo jednog investicionog kvadrata.
Globalna kriza, turbulencije na tržištima zlata i kriptovaluta često ljude dovode u nedoumicu u šta da ulože svoj novac, a da profit ne izostane Iskustva pokazuju da je ulaganje u nekretnine uvek isplativo, a za sve one koji nemaju dovoljno para da kupe ceo stan tu je projekat "Investiram na kvadrat", preko koga mogu da pazare onoliko kvadrata shodno svom budžetu.
Iza cele priče stoji Dušan Uzelac, osnivač portala Kamatica, koji naglašava da je ovo svojevrsni investicioni butik, specijalizovan za investicije u stanogradnju i nekretnine. On nudi mogućnost da se razgledaju investicione opcije i potencijalno izabere neka za investiranje.
Cela ideja, kako je naveo, je krenula od toga da se građanima ponudi opcija da budu građevinski investitori, ali ne sa milionskim iznosima koji su potrebni za celu izgradnju, već da se to usitni na nivo jednog investicionog kvadrata.
- To je primera radi, zgrada ima 2.000 kvadrata i onda se cela investicija od tri miliona evra podeli na 2.000 kvadrata, što znači 1.500 evra je taj investicioni tiket. Kada se skupi dovoljan broj ljudi, postoji kritična masa da se to sprovede u delo - istakao je Uzelac prilikom predstavljanja prvog projekta „Investiram na kvadrat“.
Pitanje koje većina, međutim, postavlja je kolika je moja zarada u svemu tome, a računica je vrlo jednostavna i razumljiva. Ako, recimo, investicioni kvadrat košta 1.500 evra, a njegova prodajna cena iznosi 2.500, dobija se profit od 1.000 evra koji se deli pola-pola između nosioca projekta i svakog od investitora. Tako na uloženih 1.500 evra, profit investitora je 500, odnosno 25 odsto od ukupnog novca koji ste uložili u izgradnju.
Svakako treba imati u vidu da čitav investicioni ciklus, od kupovine placa do prodaje nekretnina, prosečno traje oko dve godine, pa se shodno tome može napraviti i računica koja pokazuje da će mesečna zarada biti oko 20 evra.
Garancije i obaveze nosioca projekta su precizno definisane ugovorom koji se potpisuje sa svakim od investitora, a koji je u skladu sa važećim zakonskim normama. Potpisivanje ugovora je tek kada se konstatuje da postoji dovoljan broj investitora za finansiranje 100 odsto investicije, što garantuje sigurnost uloženog novca. Kada se novac uplati, projekat može da počne.
- Minimalni iznos u ovom slučaju je na nivou jednog investicionog kvadrata, što je negde oko 1.500 evra i u tom smislu ovakvo investiranje je dostupno svima – kaže Uzelac.
Vodeći investitori obezbede novac za, recimo 200 kvadrata, a ostalih 1.800 se ponudi na tržištu, pa ko je voljan da se priključi. Kada se zgrada sazida, stanovi se rasprodaju i profit deli pola-pola sa investitorom koji se uključio sa malim ulagačima.
- Ovo je idealan način da sačuvate novac u vreme inflacije, jer ona utiče samo na novac, ne i na beton i na ciglu. Sa druge strane, buduća cena nekretnine je neizvesna i niko ne zna sa sigurnošću da kaže kolika će biti. U ovom modelu bitno je istaći da je tehnička garancija u stvari proizvodna cena kvadrata, pa ako tržište padne ispod proizvodne cene, tek onda je projekat po znakom pitanja. Znači, sve preko proizvodne cene znači profit - rekao je Uzelac.
Garancija za svakog ko na ovaj način ulaže novac je da je on pretvoren u nešto opipljivo i sve vreme je pod našom kontrolom, odnosno ne postoji mogućnost da nas neko pređe u smislu da dobije pare, a da ne izvrši radove. Postoji potpuna kontrola fonda koji se troši i potpuna kontrola procesa.
- U ovom projektu plaćate unapred proizvodnju svog stana i cena vam se ne obračunava tržišno, nego se kreće od te proizvodne cene, pa se na nju dodaje onaj deo pola-pola kakav je aranžman - navodi je Uzelac.
Onaj ko ima neki višak novca može da investira u biznis proizvodnje nekretnina i da na tome zaradi. I to je ono što je na neki način odavno i funkcionisalo ovde u formi nekih stambenih zadruga:
- Ovo je opcija za one koji imaju novac i ne znaju u kojoj valuti da ga čuvaju, već mogu da investiraju. Ko kupi kvadrat na ovaj način nije vlasnik, već učestvuje u investiciji na nivou jednog kvadrata i pripada mu profit koji se ostvari na nivou tog jednog kvadrata.
Biznis.kurir.rs/Kamatica