CENA KAFE U SRBIJI PRED OGROMNIM PORASTOM?! Iz Privredne komore otkrivaju koliko bi skuplje mogli da plaćamo omiljeni napitak
Kafa i njena cena pred potencijalnim su porastom, a Kurir televizija donela je detalje o ovoj promeni.
Uprkos ranijim najavama o mogućem pojeftinjenju, kafa u Srbiji i dalje beleži rast cena, što posebno zabrinjava s obzirom na to da je ova napitak jedna od najomiljenijih svakodnevnih navika građana. Iz Privredne komore Srbije, Bojan Stanić objasnio je zašto je kafa postala skuplja nego ikada.
- Definitivno, cena kafe raste od 2023. godine jednim intenzivnim tempom - kaže Stanić i dodaje da je razlog za to pre svega koncentracija proizvodnje u svega dve zemlje:
- Brazil i Vijetnam zajedno proizvode 55 odsto svetske kafe, i svaka klimatska promena u tim zemljama značajno utiče na tržište.
Kako ističe, sušna sezona u Brazilu i manjak padavina doveli su do manjih prinosa, što je automatski uticalo na globalna tržišna očekivanja i podiglo cene.
- Naravno, pored klime, na cenu utiču i carinske politike, kao i činjenica da je kafa akcizna roba. Svake godine akciza se povećava, što se direktno odražava na maloprodajnu cenu i iznenadi potrošače.
Na pitanje da li se u skorije vreme očekuju veće oscilacije cena, Stanić je bio jasan:
- Veći padovi se ne očekuju. Mogla bi da se dogodi hiperprodukcija, ali to je retkost. Ono što više može uticati jesu iznenadni šokovi koji dovode do daljeg rasta cene.
Kao dodatni faktor, Stanić je naveo i globalne privredne okolnosti, uključujući trgovinske tenzije između Kine i SAD, koje utiču na celokupnu međunarodnu tražnju, pa i tržište kafe.
Sa druge strane, pred verske praznike, potražnja za jagnjećim mesom naglo raste, a sa njom i cene. Kako kažu proizvođači, cena jagnjadi trenutno se kreće od 600 do 650 dinara po kilogramu, što je maksimum za ovu sezonu.
- Svi žure da na vreme pribave hranu za vaskršnju trpezu navodi Ljubiša Rašković, odgajivač ovaca.
Stočari ističu da se sada poklopilo više velikih praznika koji utiču na tržište.
- Sad se poklopilo da je islamska veroispovest slavila Kurban, tu su i katolički i pravoslavni Božić, onda posle toga Đurđevdan - objašnjava i dodaje:
- Onda već drastično cena padne oko juna, jula.
Kako objašnjavaju iz struke, više je razloga za povećanje cena baš u ovom periodu.
Zabranjeno preuzimanje dela ili čitavog teksta i/ili foto/videa, bez navođenja i linkovanja izvora i autora, a u skladu sa odredbama WMG uslova korišćenja i Zakonom o javnom informisanju i medijima.
Kurir.rs