"PLAŽA BEZ DIMA"

NEMA VIŠE PUŠENJA NA PLAŽAMA! Opušcima u pesku je došao kraj, ovo su gradovi koji prvi donose zabranu

Shutterstock Zabranjeno pušenje na plaži

U poslednjim decenijama, problem zagađenja mora i obala sve više dolazi u fokus, a jedan od ključnih faktora koji doprinosi ovoj situaciji jesu opušci cigareta.

Prema izveštaju Evropske agencije za zaštitu životne sredine (EEA), opušci i filtri cigareta predstavljaju najčešće pronađene predmete na evropskim plažama. To nije samo pitanje estetskog aspekta. Opušci cigareta sadrže hemikalije poput nikotina, arsena, olova i benzena, koje mogu imati ozbiljan uticaj na životnu sredinu. Toksične materije u opušcima zagađuju vodu i tlo, ugrožavajući biljni i životinjski svet. S obzirom na to da cigarete nisu biološki razgradive, jedan opušak može ostati u prirodi čak do 12 godina.

Zabrana pušenja na plažama može imati višestruki pozitivan uticaj. Prvo, smanjiće količinu otpada koji završava u morima i okeanima. To bi u velikoj meri pomoglo u smanjenju zagađenja morskih ekosistema, čime bi se zaštitile morske vrste koje se suočavaju sa smanjenjem staništa usled zagađenja. Takođe, manje opušaka znači manje hemikalija u vodi, što bi doprinelo očuvanju kvaliteta morskih voda i poboljšanju zdravlja živih organizama.

Cigare Foto: Profimedia

Osim toga, zabrana pušenja na plažama doprinosi i povećanju svesti među turistima i lokalnim stanovništvom o važnosti očuvanja prirode. Na mnogim mestima širom sveta, plaže su popularne destinacije za turizam, a zagađenje može odbiti posetioce i uticati na ekonomiju koja zavisi od turizma. Uvođenjem zabrane pušenja na plažama, zajedno sa odgovarajućim kampanjama za edukaciju, može se stvoriti kultura odgovornog ponašanja koja se prenosi na naredne generacije.

Iako zabrane često nailaze na otpor, posebno među onima koji ne prepoznaju ozbiljnost ekoloških problema, smanjenje zagađenja mora i plaža predstavlja imperativ. U mnogim zemljama, već postoje primera uspešnih politika koje se odnose na zaštitu plaža i morskih ekosistema. Na primer, u Australiji i Novom Zelandu, već postoje plaže na kojima je pušenje zabranjeno, a takve inicijative su pokazale značajan uspeh u smanjenju zagađenja i poboljšanju kvaliteta okoliša, prenosi TU.

Gde je to zabranjeno u Evropi?

U Barseloni je od jula 2022. godine pušenje zabranjeno na svih deset gradskih plaža. Ova odluka je rezultat pilot projekta sprovedenog prethodne godine, tokom kog je primećen značajan pad broja pušača i opušaka u pesku. Kazne za prekršioce iznose oko 30 evra.

Plaža Foto: Shutterstock

  ​

Takođe, na Balearskim ostrvima od 2019. godine je postepeno uveden koncept „plaža bez dima“ na Majorci i Ibici. Do 2023. godine, zabrana pušenja obuhvatila je 28 plaža, a kazne za prekršaje mogu dostići do 2.000 evra. ​

U julu 2024. godine u Benidormu uvedena je zabrana pušenja na plažama Levante i Poniente u delovima namenjenim osobama sa invaliditetom. Ova inicijativa ima za cilj promociju zdravlja i smanjenje rizika od bolesti povezanih sa pušenjem. ​

BiznisKurir/BIZ Life