ULAZAK SILE U USPONU U LITIJUMSKU TRKU: Država pripremila velike pakete subvencija
Čvrsta ruka Nerandre Modija Indiju godinama unazad vodi kroz značajne poduhvate na pozornici velikih sila.
Njihov hod po tankoj ivici novog multipolarnog trenutka u začeću je izuzetno odlučan, a glad Indije je očigledna. Ulazak u domen litijuma samo je nadogradnja dosadašnjih akcija.
Krajem prošle godine poslali su u svemir dva velika satelita, a misiju su uspešno okončali navigacijom i njihovim približavanjem. Oni sada stoje jedan uz drugog, kao što indijski planovi o rastu i razvoju stoje u skladu sa tehnološkim izazovima budućnosti.
Modijeva administracija je odlično prepoznala značaj kosmosa i razvoj kosmičke tehnologije kao jedan od ključnih preduslova za geopolitičko jačanje zemlje, a zajedno sa tim stoje i programi razvoja novih tehnologija glede energije. Da se sve to odvija u saglasju sa predviđenim planovima o zelenoj budućnosti sveta, primetno je iz ambicioznih planova da do 2030. godine 30% putničkih automobila, kao i 80% dvotočkaša i trotočkaša budu na električni pogon, što litijum čini izuzetno atraktivnim indijskim planerima.
Indiji su pogodovale takse koje Tramp uvodi. To je promenilo planove Ilona Maska da otvori Teslinu giga fabriku baterija u Meksiku, pa je svoj kofer morao da napakuje jednako lagodnom garederobom i krene put Nju Delhija. Iz istih pobuda su tamo pošli predstavnici Tojote, Hjundaija i Folksvagena. Zemlja je velika, mesta ima za sve, ali su Nemci najbolje pozicionirani jer mogu da proširi kapacitete svoje fabrike u Puneu, ili ih potpuno preorijetišu na proizvodnju električnih vozila.
Indijci nipošto ne dočekuju nespremni zelenu tranziciju. Država je pripremila velike pakete subvencija. Spremni su na višestruko smanjenje uvozne takse, kako bi podstakli snažniji razvoj industrije električnih vozila. Svesni su da moraju da obezbede i litijum kao osnovnu sirovinu u novoj energetskoj transformaciji auto-industrije, ali i sveta. U tom svetlu treba tumačiti i želju da uđu u vlasničku strukturu dva projekta iskopavanja litijuma u Australiji.
Konzorcijum sastavljen od četiri državne firme ponudio je Čileanskoj kompaniji 600 miliona dolara za 20% vlasništva. Očita je strateška namera Indijaca da izađu iz ruha regionalne sile i postanu geopolitički svetski igrač. Osim što privlači svetske gigante, država radi i na boljoj poziciji domaćih kompanija kao što su Mahindra i Tata, koja slovi za dominantnu u Indiji, ali se suočava sa sve snažnijom konkurencijom iz Kine.
Dok se na dalekom istoku situacija usložnjava, evropski deo karte sveta iscrtan je linijama koje omeđuju interesne zone geopolitike litijuma. Tome je najviše doprinela odluka Evropske komisije da proglasi strateški važne projekte koji se nalaze na teritoriji EU, za koje je ona i direktno ingerentna.
Uskoro se očekuje da se postojeće granice prošire, a Srbija može tu pronaći svoju šansu, kao što je Indija to uvidela i krenula sa akvizicijama litijuma i van svojih granica. Projekat Jadar definitivno je najrazrađeniji u regionu, a zemlja na osnovu njega može osmisliti strategiju kako bi unovčila svoju ekspertizu, ne samo na Balkanu, već i u Evropi.
Izuzetno vredno nalazište litijuma u Srbiji, takođe obećava da privuče povezane delove automobilske industrije. Osim auta kao krajnjeg produkta, zainteresovani su i proizvođači baterija, ali i sektora koji sekundarno i tercijarno zavise od litijuma. Evropsko prepoznavanje Jadra kao strateške lokacije litijuma u oblasti kritičnih minerala, značiće ohrabrenje Srbiji da uzjaše talas koji će biti dominantan u narednim godina. Poput iskusnog surfera, Indija je to prepoznala u celom obimu, a na Srbiji, kao maloj zemlji, jeste da izvlači pouke iz iskustva većih i na taj način gradi svoju budućnost.
biznis.kurir.rs