imaće pune ruke posla

REŠAVANJE STAMBENE KRIZE U EU: Evropski parlament osnovao novi komitet - Ne postoji grad ili država koji ne osećaju problem

Shutterstock

Evropski parlament je osnovao novi komitet za suočavanje sa stambenom krizom, a njegova predsedavajuća Irene Tinagli rekla je za Euronjuz da ima mnogo manevarskog prostora.

Od obezbeđivanja sredstava za podsticanje održivog i pristupačnog stanovanja do renoviranja starih zgrada, Evropska unija ima alate za rešavanje stambene krize koja pogađa građane širom bloka – ali ne bez političke volje i saradnje između suprotstavljenih političkih grupa, rekao je Tinagli (S&D/Italija).

Vidim da neke političke grupe već govore da je možda jedini problem izgradnja novih zgrada, rekao je Tinagli za Euronevs u intervjuu u Strazburu. „Mislim da možemo mnogo više, ali nam je potrebna politička volja."

- Ako nema političkog dogovora o rešenjima, onda postoji rizik da smo stvorili iluziju da nešto možemo da uradimo - dodala je ona.

Tinagli predsedava novim specijalnim komitetom Evropskog parlamenta za stanovanje, koji će tokom naredne godine raditi na razvoju rešenja i preporuka za prvog komesara EU za stanovanje Dana Jørgensena, čiji portfelj takođe pokriva energetiku.

Njen mandat za naredne četiri godine uključuje stvaranje panevropske investicione platforme za pristupačno i održivo stanovanje, prilagođavanje pravila o državnoj pomoći, predstavljanje prvog evropskog plana pristupačnog stanovanja i razvoj evropske stambene strategije za poboljšanje ponude novih domova.

- Nadam se da će Evropska komisija biti ambiciozna i predložiti ne samo jednu inicijativu, već sveobuhvatan paket, jer je stambena kriza višestruko pitanje - rekla je Tinagli.

Između 2015. i 2023. prosečne cene stanova u EU porasle su za 48%, dok su zakupnine porasle za 18% između 2010. i 2022. Jedan od faktora koji je doprineo bio je porast kratkoročnih najmova, što je kuće uklonilo sa tržišta, prema istraživačkoj službi Evropskog parlamenta.

Međutim, uticaj stambene krize ne oseća se podjednako u svim zemljama i gradovima, sa velikim razlikama između zemalja članica poput Mađarske, gde su cene kuća porasle za čak 173% za manje od jedne decenije – i drugih poput Finske, gde su cene porasle za samo 5%.

- Ne želim da kažem da Evropska unija ima čarobni štapić ili jedno rešenje za sve, jer se svaka zemlja suočava sa specifičnom situacijom, ali možemo da ponudimo dublje razumevanje problema i rešenja koja bi mogla da funkcionišu u različitim kontekstima - kaže Tinagli.

Parlamentarni odbor neće imati zakonodavnu moć, ali ima zadatak da mapira stambene potrebe, analizira postojeće politike širom EU i radi sa državama članicama, gradovima i regionima na razvijanju rešenja.+

biznis.kurir.rs/Euronjuz