nastaviće sa unapređivanjem

MASK STVORIO NAJMOĆNIJU VEŠTAČKU INTELIGENCIJU: Nadmašila sve stare modele - Već sad poznato ko će moći da je koristi

AP Czarek Sokolowski

Kompanija xAI Ilona Maska predstavila je najnoviji model veštačke inteligencije, Grok 3, tvrdeći da u ranim testovima nadmašuje ponude OpenAI-a i kineskog DeepSeek-a. Testiranje je obuhvatilo standardizovane zadatke iz matematike, nauke i programiranja.

- Veoma smo uzbuđeni što možemo da predstavimo Grok 3, za koji smatramo da je za red veličine sposobniji od Grok 2 u veoma kratkom vremenskom periodu - rekao je Mask tokom demonstracije Grok 3, koja je prenošena uživo na njegovoj društvenoj mreži X.

Tim xAI-a je takođe najavio novi proizvod pod nazivom „Deep Search“, koji bi trebalo da funkcioniše kao „pretraživač sledeće generacije“.

Grok 3 će biti dostupan premium pretplatnicima platforme X kasnije tokom dana, a moći će da se koristi i putem posebne pretplate za verzije modela na vebu i aplikaciji, saopštio je tim xAI-a.

Govoreći prošle sedmice na Svetskom samitu vlada u Dubaiju, Mask je ovaj model nazvao „zastrašujuće pametnim“, ističući njegove snažne sposobnosti zaključivanja i tvrdeći da je u internim testovima xAI-a nadmašio sve postojeće modele.

- Ovo bi mogao biti poslednji put da je neki AI bolji od Grok-a - rekao je tada Musk, dodajući da je model treniran na „velikoj količini sintetičkih podataka“ i da može da prepoznaje i ispravlja sopstvene greške radi postizanja logičke doslednosti.

Tim xAI-a tvrdi da je rani prototip Grok 3 dobio bolje ocene od konkurentskih modela na Chatbot Arena platformi, koja kroz slepe testove poredi različite AI modele.

Na kraju demonstracije proizvoda, Mask je naglasio da će kompanija nastaviti da unapređuje model.

- Trebalo bi naglasiti da je ovo neka vrsta beta verzije, što znači da u početku možete očekivati određene nedostatke, ali ćemo ih brzo poboljšavati, gotovo svakodnevno - rekao je Mask, dodajući da će glasovna asistencija za ovaj model biti dostupna naknadno.

Intenzivna konkurencija

Mask, koji često upozorava na potencijalne opasnosti veštačke inteligencije, osnovao je xAI 2023. godine, ulazeći na tržište generativne AI tehnologije na kojem dominira OpenAI-jev ChatGPT.

OpenAI je u septembru prošle godine lansirao svoj najnapredniji model, o1, koji je sposoban za složeno rezonovanje i rešavanje kompleksnih zadataka iz nauke, programiranja i matematike.

Mask je 2015. godine, zajedno sa Semom Altmanom, pomogao u osnivanju OpenAI-a kao neprofitne organizacije. Međutim, poslednjih godina odnosi između Muska i rukovodstva OpenAI-a su se pogoršali. Nedavno je Mask predvodio grupu investitora koja je ponudila 97,4 milijarde dolara za otkup neprofitnog matičnog entiteta OpenAI-a, ali je ponuda odbijena.

Prošlog meseca kineski startap DeepSeek iznenadio je AI industriju objavom tehničkog izveštaja u kojem tvrdi da je jedan od njegovih open-source modela dostigao performanse OpenAI-jevog o1 modela, i to uz manje troškove i manju potrošnju energije.

Ovaj uspeh postignut je uprkos američkim ograničenjima koja sprečavaju vodećeg proizvođača AI čipova, kompaniju Nvidia, da Kini prodaje svoje najnaprednije GPU-ove koji se koriste za treniranje AI modela.

Kompanija xAI koristi „Colossus superkompjuter“ za treniranje AI modela, a prošle godine su naveli da taj sistem uključuje klaster od 100.000 naprednih Nvidia GPU-ova. U utorak je xAI otkrio da je udvostručio veličinu GPU klastera za treniranje Grok 3 modela.

Iako mnogi AI i tehnološki stručnjaci smatraju da je DeepSeek pojačao konkurenciju na AI tržištu i pokazao da napredne tehnologije mogu nastati i uz ograničene resurse, neki su skeptični u pogledu njegovog stvarnog uticaja.

biznis.kurir.rs/CNBC