OVI GRAĐANI MOGU DA DOBIJU I DO 3.000 €: Evo kako da proverite da li ispunjavate uslove i ko je među tim srećnicima
Poreska uprava u Hrvatskoj prima formulare za povraćaj poreza do kraja februara. Međutim, većina zaposlenih građana koji imaju prihode iz radnog odnosa ne moraju da podnose poresku prijavu, jer se podaci obrađuju automatski.
Povraćaj poreza počinje 2. maja i može ga očekivati oko 830.000 građana, kojima bi država mogla da vrati više od 330 miliona evra preplaćenog poreza. Prosečan iznos vraćenog poreza prošle godine bio je oko 400 evra, a najbolje su prošli mlađi od 25 godina, kojima je vraćen sav plaćeni porez na dohodak.
Mladi između 25 i 30 godina dobijaju pola. Prošle godine je 212.000 mladih dobilo povraćaj poreza po ovom osnovu, a slična cifra mogla bi se očekivati i ove godine. Njih 83 hiljade mlađih od 25 godina dobilo je u proseku oko 900 evra, a pet godina stariju grupu, koja je brojala oko 129 hiljada ljudi, država je obradovala sa oko 770 evra povraćaja poreza.
Mesečna bruto plata
Ako je neko mlađi od 25 godina prošle godine zaradio prosečnu platu, može da računa na povraćaj poreza od oko 3.000 evra. Uz istu platu, 29-godišnjaku će država vratiti 1.500 evra, a tridesetdvogodišnjaku ništa.
Sudeći po prosečnoj vrednosti prošlogodišnjeg povrata poreza, većina mladih zarađuje manje od prosečne plate. Povrat poreza mogu očekivati samo mladi koji su platili porez ili čija je mesečna bruto plata bila iznad 600 evra, piše Večernji list.
Mnogi će ovim uštedeti hiljade evra kupovinom nekretnine
Iako ne postoji opšta obaveza podnošenja poreske prijave, kraj februara je rok do kojeg građani mogu naknadno da prijave promene ili informacije koje će im doneti značajniji povraćaj za prethodnu godinu. To se, pre svega, odnosi na neiskorišćene naknade za izdržavane članove porodice, decu ili roditelje, invalidnine, umanjenja poreza zbog boravka u potpomognutim područjima, donacije i slično.
BiznisKurir/Večernji list