BAŠ SU PRETERALI

ZA SAMICU U STARAČKOM DOMU TRAŽE 1.200 EVRA! Ko želi sobu sa balkonom i pogledom mora da doplati još 200 evra, ali tu nije kraj

Shutterstock

Smeštaj u jednokrevetnoj sobi u novom Domu za stare Ragusa košta 1.200 evra mesečno, što je izazvalo brojne reakcije u dubrovačkoj javnosti i kritike opozicionih stranaka u Gradskom veću Dubrovnika.

Prema cenovniku usluga Doma za stare u Raguzi, smeštaj u dvokrevetnoj sobi košta 1.000 evra po osobi mesečno, dok će korisnici za stan morati da izdvoje 3.000 evra.

Da li je dom izgrađen za privilegovane ljude ili strance?

Korisnici jednokrevetne sobe mogu da doplate 100 evra za pogled na more ili balkon, a 200 evra za pogled na more sa balkona. Korisnici dvokrevetnih soba mogu da doplate 150 evra za balkon.

Za dijetetske obroke korisnici će morati da plate pet evra dnevno, a za obroke u sobi 10 evra. U cenovniku je navedeno da će 65 posto naknade za korištenje subvencionirati Grad Dubrovnik.

Gradska odbornica SDP-a Anita Bonačić Obradović pita se gde je nestalo 18 kreveta u domu, jer je prvobitno planirano da bude 48, a ne 30 korisnika, a dovela je u pitanje i nedostatak kuhinje.

"U vrijeme kada hleb plaćamo 20 kuna, jaja 20 kuna, deterdžente 50 kuna, paštete 22 kune, a čokolade 50 kuna, sada imamo i dom penzionera sa cenom od 1.000 do 3.000 evra mesečno. I na sve to treba dodati 150 do 200 evra“, istakla je Bonačić Obradović.

Podseća da se cene u ostalim domovima kreću od 480 do 520 evra.

"Za koga je građen dom, s obzirom na cene, za privilegovane ljude ili strance? Za ljude koji, ako imaju višak od 1.000 do 3.000 evra mesečno, mogu da biraju kako i gde će provesti starost“, rekla je ona.

Iz Stranke Srđ je Grad kažu da su visoke cene samo posledica procesa turistizacije budžetskog novca i apartmanizacije, prvo POS stanova, zatim studentskih domova, a sada i doma za stare.

"Sve je to rezultat, pored prethodne HDZ-ove vlasti, dva mandata Mata Frankovića, odnosno osam godina lošeg vođenja Dubrovnika i upravljanja njegovim najvažnijim resursom – prostorom, u kojem studenti, mladi ljudi, socijalne kategorije, a profesionalci ne mogu naći sebi pristupačan život.“ i penzioneri“, ističe Srđ.

Kritikama se pridružila i poslanica Viktorija Knežević iz stranke Centar, koja smatra da bi za 3.300 evra mesečno mnogi mogli da žive u hotelu, a ne u staračkom domu.

"Korisnik plaća 1.200 evra, a dodatnih 2.100 evra po korisniku finansira Grad iz budžeta za otplatu kredita, kadrovske i režijske troškove. Ovaj dom je potreban, ali su Grad Dubrovnik i Franković lošim upravljanjem investicijom doveli do toga da poreske obveznike košta više nego što vredi“, tvrdi Knežević.

Gradonačelnik Mato Franković poručio je na društvenim mrežama da nema nameru da odgovara na kritike opozicije, a nezadovoljnim sugrađanima najavio da bi do 2026. godine trebalo da se izgradi drugi dom, ispod dubrovačke bolnice.

"Novi dom će imati smeštaj za 205 korisnika i dnevni boravak za njih 75. Pružaće različite usluge za preko 400 spoljnih korisnika, kao što su fizikalna terapija, dostava hrane i pomoć u kući za manje pokretne, sa ciljem omogućavajući starima da što duže ostanu u svojim domovima.“ kaže Franković.

Biće to najveći dom u županiji, a po ceni će biti identična cenama za domove Domus Christi i Dom Dubrovnik, istakao je on i dodao da će otvaranje drugog doma pojeftiniti smeštaj u Raguzi.

Prvi penzionerski dom izgrađen u Dubrovniku nakon 50 godina

Dom za stare u Raguzi je prvi dom za stare u Dubrovniku izgrađen u poslednjih 50 godina, a kako je ustanova prve kategorije, ne ispunjava uslove za uključivanje u mrežu domova.

Foto: Printscreen/RTS

Izgradnja je završena 2022. godine, ali je proces dobijanja dozvole dugo trajao, zbog naknadno utvrđenog nedostatka protivpožarne opreme, tzv. prskalice.

Može da primi najviše 30 korisnika i ima 12 jednokrevetnih i sedam dvokrevetnih soba, kao i dva apartmana. Sve sobe su opremljene TV-om i frižiderom, a devet ima balkon sa pogledom na more.

Dom nije namenjen nepokretnim licima, a pošto ima samo čajnu kuhinju, obroci će se dostavljati iz spoljne kuhinje. Početak radova očekuje se u aprilu. 

Kurir Biznis/Poslovni.hr