inflacija mu bila najveći izazov

"BAJDEN NIJE POLOŽIO ISPIT": Stručnjaci rekli svoje, Amerika ima 36 biliona dolara duga - Šta je ostalo iza bivšeg predsednika?

AP Shawn Thew

Predsednik Džo Bajdennapustiće Belu kuću sa snažnom ekonomijom, istorijskim dostignućima na tržištu rada, osnovom za budući rast proizvodnje i obaranjem inflacije, koja je dostigla višedecenijski maksimum, bez izazivanja recesije.

Ekonomski stručnjaci ističu da su ovi rezultati još značajniji s obzirom na to da je zemlja bila u dubokoj krizi izazvanoj smrtonosnom pandemijom koja je ostavila trajne posledice na ekonomiju u trenutku kada je Bajden preuzeo funkciju predsednika.

Ipak, njegova zaostavština uključuje i veći nacionalni dug, širi trgovinski deficit, kao i značajno više troškove stanovanja, zdravstvene nege, visokog obrazovanja i brige o deci.

- Nacionalni dug od 36 biliona dolara predstavlja značajno opterećenje za budući ekonomski rast i dobrobit naše dece i unuka, jer je to ogromna pretnja koja visi nad njima - rekao je Andreas Hauskreht, profesor poslovne ekonomije i javne politike na Univerzitetu u Indijani.

- U tom smislu, moje ocene Bajdenove administracije su da je bila fiskalno neodgovorna. Da li smatram da je prva administracija Donalda Trampa bila bolja? Ne. Da li mislim da će Tramp 2.0 biti bolji? Takođe ne. Ali kada pogledam Bajdenov fiskalni učinak, mogu reći da nije položio ispit.

Cena troškova života

Iako se većina ekonomista slaže da Bajden nije odgovoran za inflaciju, višegodišnje ubrzano povećanje cena pogodilo je Amerikance i bacilo senku na njegovu predsedničku administraciju, što se odrazilo i na ishod izbora u novembru.

Ekonomski ciklusi ne počinju niti se završavaju sa predsedničkim mandatima. Takođe, na ekonomske podatke značajno utiču događaji izvan kontrole predsednika, poput rata, ekstremnih vremenskih prilika ili globalne pandemije i njenih posledica.

Evo pregleda ključnih ekonomskih pokazatelja tokom Bajdenovog mandata:

Tržište rada

Tržište rada tokom Bajdenove administracije beleži istorijske rezultate. Do decembra 2024. američka ekonomija dodavala je nova radna mesta tokom 48 uzastopnih meseci, što je drugi najduži period rasta zaposlenosti u istoriji. Bajden je prvi predsednik SAD koji je tokom celog mandata beležio mesečne dobitke u zapošljavanju.

Američka ekonomija je od februara 2021. do decembra 2024. dodala 16,6 miliona radnih mesta, prema podacima Zavoda za statistiku rada (BLS).

Stope nezaposlenosti dostigle su 3,4% u januaru 2023, najnižu tačku u poslednjih 54 godine. Pri tome je Bajdenov mandat obeležila i činjenica da je nezaposlenost ostala ispod 4% tokom čak 27 meseci, što se poslednji put dogodilo tokom administracije Lindona B. Džonsona.

BDP i potrošnja potrošača

Bajden će predati ekonomiju koja beleži solidan rast. Realni bruto domaći proizvod (BDP), najširi pokazatelj ekonomske aktivnosti, rastao je po godišnjoj stopi od 3,1% tokom trećeg kvartala 2024.

Inflacija i troškovi

Visoka inflacija bila je najveći izazov Bajdenovog mandata. Cene osnovnih proizvoda i usluga porasle su za 20,5% u odnosu na februar 2021, dok su cene hrane povećane za 22,6%, prema podacima BLS-a.

Federalne rezerve primenile su agresivnu politiku podizanja kamatnih stopa kako bi smanjile potražnju i oborile inflaciju, ali su time dodatno otežale problem pristupačnog stanovanja.

Investicije i ekonomski nasleđe

Bajdenova administracija pokrenula je niz zakona koji će redefinisati ključne stubove američke ekonomije:

  • Plan američkog oporavka od 1,9 biliona dolara,
  • Bipartisan Infrastructure Law vredan 1,2 biliona dolara,
  • CHIPS and Science Act za jačanje proizvodnje čipova (200 milijardi dolara),
  • Zakon o smanjenju inflacije vredan 750 milijardi dolara.

Ove mere pokrenule su ogroman talas investicija u infrastrukturu, čistu tehnologiju i proizvodnju, čiji će se efekti osećati godinama.

Berze

Tokom Bajdenovog mandata, američke berze zabeležile su snažan rast. Indeks S&P 500 zabeležio je povrat od 63,77%, dok je Dow Jones po prvi put premašio 45.000 poena u decembru 2024.

Ekonomski stručnjaci zaključuju da, iako tržište kapitala nije direktno povezano s predsedničkim politikama, ono često reflektuje širu ekonomsku stabilnost, koja se može pripisati Bajdenovoj administraciji.

biznis.kurir.rs/CNN