STOPIRANA TRGOVINA AKCIJAMA NIS-a NA BEOGRADSKOJ BERZI! Ovo su razlozi, stručnjak za Kurir Biznis objasnio koja su 3 moguća scenarija
Beogradska berza obustavila je trgovanje akcijama NIS-a. Reč je, kako su naveli, o privremenoj obustavi trgovanja akcijama na Prime Listing - NIS a.d., Novi Sad - NIIS i ona će trajati do 28. januara.
- Utvrđuje se mirovanje naloga za trgovanje akcijama. Privremena obustava trgovanja ostaje na snazi do 28.januara 2025. godine - piše u Odluci Beogradske berze koja se dalje u obrazoženju poziva na sankcije NIS-u.
Prvo mesto na gubitničkoj listi juče je upravo zauzeo novosadski NIS, čije su akcije porasle za 3,49 procenta, a na kraju trgovanja koštale po 718 dinara.
Da podsetimo, pošto je u petak predsednik Srbije Aleksandar Vučić saopštio detalje u vezi sa sankcijama Sjedinjenih Američkih Država (SAD) domaćoj naftnoj kompaniji u kojoj je većinski prisutan ruski kapital, za jednu akciju NIS-a plaćalo se 761 dinar, dok je kasnije njena vrednost pala za 17 dinara, pa je trgovanje okončano na ceni od 744 dinara.
Ako je suditi prema prvom danu trgovanja na berzi posle objave sankcija, izostala je panika, a cena kapitala NIS-a bila je niža za 2,2 odsto u odnosu na današnju cenu sa početka trgovanja.
Finansijski stručnjak i broker Branislav Jorgić je za Biznis Kurir rekao da su akcije NIS-a na najnižoj grani bile prilikom prve najave da iste mogu biti uvedene.
- Akcije su na berzi 16. decembra koštale 622 dinara, što je u tom momentu bila najniža vrednost, posmatrajući poslednja tri meseca, kada se cena kretala između 800 i 830 dinara. Što se tiče prošle godine, najveći stupanj akcija NIS-a na tržištu bio je 900 dinara u aprilu mesecu – rekao je on.
Nakon što je precizirano šta je sve paketom akcija podrazumevano, postalo je jasnije svakome ko želi da trguje akcijama NIS-a šta od istih može da očekuje, tako da je cena nakon toga ubrzo ponovo krenula da raste.
Jorgić naglašava da se nakon roka od 45 dana koji je kompanija dobila mogu desiti tri scenarija, nakon kojih će biti jasnije kako će se stvari kasnije kretati.
Prvi i po njegovom mišljenju najgori scenario je da akcije ostanu na „statusu quo“, jer tada niko od njih ne bi imao koristi i ne bi mogao da ih prodaje na berzi.
Drugi scenario je da se deo od Gasproma otkupi, kako bi akcije bile aktivne na tržištu, koje i tada po njegovom mišljenju ne mogu značajno izgubiti na vrednosti. U tom slučaju, bio bi postignut dogovor sa ruskom stranom oko otkupa.
Treći scenario je da država prisvoji udeo u NIS-u bez ranijeg dogovora sa ruskom stranom, ali bi se u tom slučaju čekao njihov odgovor, što bi takođe značilo određenu neizvesnost oko trgovanja akcijama.
NIS od objave sankcija ima rok od 45 dana da posluje redovno, a Srbija za sve operacije, uključujući i plan vlasničke transformacije koji mora da odobri vlada SAD, ima 45 kalendarskih dana, zaključno sa 25. februarom. Dan po tom obraćanju oglasio se i NIS porukom da se poslovanje te kompanije u ovom trenutku, nakon uvođenja američkih sankcija, odvija neometano.
Predsednik Vučić je naveo da "do tada Srbija mora da završi potpisivanje bilo kakvog dogovora ili ugovora sa ruskom stranom. Jedino eventualna finansijska transakcija može da bude produžena još 15 dana nakon toga, do 12. marta, ali i tu finansijsku transakciju mora da odobri OFAC, odeljenje u okviru ministarstva finansija vlade SAD."
O tome kako je američki ambasador u Srbiji Kristofer Hil govorio o sankcijama NIS-u pročitajte ovde, sa druge strane oglasio se i Sergej Lavrov, ruski ministar spoljnih poslova Sergej Lavrov. Na Kurir Biznisu možete da pročitate i mišljenje Dušana Bajatovića, direktora Srbijagasa.
biznis.kurir.rs