IZDAVANJE STANA NA KRATAK ROK MORAĆE DA AMINUJE DVE TREĆINE KOMŠIJA! Uvode se nova pravila u stambene zgrade, a kazne idu i do 10.000 €
Nema zatvaranja balkona, klima uređaji više neće moći da se postavljaju na ulične fasade zgrada, oni koji iznajmljuju stanove kratkoročno moraće da imaju saglasnost dve trećine suvlasnika, dok će država sa 33 odsto iznosa sufinansirati postavljanje liftova u zgradama. Komunalni redari će moći da zatvaraju gradilišta investitora koji nemaju dozvole, zaštićeni zakupci će otiči u istoriju, a stan će moći da priušti gotovo svako.
Ovo su samo neke od novina koje očekuju građane Hrvatske od 1. januara, a one stižu iz Ministarstva uređenja prostora, građevinarstva i državne imovine.
Kako navode u Ministarstvu, Zakonom o upravljanju i održavanju zgrada biće regulisani odnosi suvlasnika u zgradama.
Ustanoviće se zajednica suvlasnika i Registar zajednice suvlasnika, kao i Registar upravnika zgrada, vrste održavanja zgrada, minimalni iznos rezerve, prava upravnika i predstavnika suvlasnika, a zatim će se definisati kratkoročni zakup i iznajmljivanje stana za više osoba, kao i mogućnost obavljanja tihih i mirnih aktivnosti u stanovima. Naravno, deo zakona su i prekršajne kazne.
Već je pomenut deo sa klima uređajima i balkonima, a oni koji od 1. januara prekrše pomenutu odredbu biće kažnjeni sa najmanje 5.500, a najviše sa 10.000 evra. Oni koji prekrše kućni red zgrade biće "udarani” po novčaniku, i to u vidu veće rezerve, a suvlasnicima koji nisu izabrali upravnika biće raspoređen uredbom koju propisuje gradonačelnik ili načelnik. U zaštićenim jedinicama lokalne samouprave uvodi se mogućnost postavljanja liftova i obnove fasada uz državni podsticaj od 33 odsto, a broj lica koja moraju da daju saglasnost za odluke o radovima na zajedničkim nepokretnostima je uglavnom smanjena.
Recimo, za hitne intervencije u zgradi nećete morati da tražite dozvolu od komšije, za neophodne popravke koje podrazumevaju i krov više neće biti potrebno 50 odsto potpisa, već trećina, dok apsolutno svaki suvlasnik neće biti pitan o velikim ulaganjima u zgradu, već njih 80 odsto. Odluku o tome da li neko može da izda stan kratkoročno donosiće 66 odsto sanara.
Ovaj zakon bi trebalo da pojednostavi i proces izdavanja dozvola za gradnju porodičnih kuća, a uvode se strože kazne za prekršaje učesnika u izgradnji, odnosno oni koji grade bez određenih dozvola plaćaće 50 odsto više kazne nego do sada.
Kurir Biznis/Poslovni.hr