NEMAČKA SE NAKAŠLJALA, DA LI ĆE SRBIJA DOBITI GRIP? Stručnjaci za Kurir Biznis otkrivaju kako će pad vlade Olafa Šolca uticati na saradnju dve zemlje
Marko Čadež, predsednik Privredne komore Srbije: Mislim da prevremeni izbori ne bi trebalo bitnije da utiču na stabilnost ekonomije
Pad nemačke vlade i vandredni izbori, kao i moguća politička nestabilnost u Nemačkoj mogli bi da posredno utiču i na srpsku ekonomiju, s obzirom na značaj Nemačke kao jednog od glavnih trgovinskih partnera Srbije i jednog od najvažnijih investitora u zemlji. Nemački kancelar Olaf Šolc izgubio je poverenje što je dovelo do pada vlade i raspisivanja prevremenih izbora.
Zanimljivo je da su nemačke investicije od 2010. godine prvi put zabeležile minus ove godine. Prema podacima NBS, u prvoj polovini ove godine imaju minus od 60,8 miliona evra. Na primer, prošle godine njihova vrednost bila je 223 miliona evra, godinu ranije investicije su iznosile 282 miliona evra, a rekordne su bile 2021. kada su dostigle oko 410 miliona evra. S druge strane, podaci Repubičkog zavoda za statistiku, pokazuju da je ova zemlja i dalje najveći spoljnotrgovinski partner Srbije kada je reč o uvozu i izvozu robe.
Marko Čadež, predsednik Privredne komore Srbije kaže za Kurir Biznis da je uveren da je nemačka ekonomija, bez obzira na probleme i neizvesnost sa kojima se suočava i na političkom i na ekonomskom planu, dovoljno jaka da sačuva stabilnost i da povrati poljuljanu konkurentnost koja je problem evropske ekonomije u celini.
- Uprkos onoj izreci kada se Nemačka nakašlje.... Srbija ipak neće dobiti grip. Iako je rast usporen, naša međusobna razmena je i ove godine, zaključno sa oktobrom, uvećana - za oko tri odsto u odnosu na isti period prošle godine. Ono što je najbitnije, ne očekuje se da Nemačka upadne u dublju recesiju, što je i te kako važno i za njene partnere u svetu, uključujući i Srbiju. Ona ove godine jeste u stagnaciji, ali se već za narednu godinu prognozira postepeni oporavak od 0,5 do jedan odsto rasta. I sigurno je da će u dogledno vreme ostati dominantna evropska privreda i jedna od top pet u svetu, sa izuzetno moćnom industrijom i finansijskim fondovima - smatra Čadež.
On ističe da je činjenica da sve što se događa utiče na pad poslovnog raspoloženja i povećani oprez i sposobnost nemačkih kompanija i kada je reč o investicijama i o nabavkama.
- Ova kriza direkno je bazirana, između ostalog na pitanju javnih finansija, odnosno manjem prostoru u budžetu za finansiranje privrede i razvoja. Ali mislim da sami prevremeni izbori ne bi trebalo bitnije da utiču na stabilnost ekonomije. Utoliko pre što predstavnici političkih stranaka, koje pretenduju na sledeću vladu u Berlinu već ističu predloge mera i reformi kako bi se podržala konkurentnost, razvoj i održivost nemačke ekonomije - zaključuje Čadež.
Miroslav Kojadinović, član nemačke državne Komisije o energetskoj efikasnosti (BundesVerband) pri Bundestagu kaže za Kurir Biznis da su glavni uzroci pada nemačke vlade pre svega ekonomski problemi i politička nestabilnost.
- Poznato je da je raspad koalicije nastao otpuštanjem ministra finansija zbog neslaganja oko ekonomske politike, a uspon krajnje desničarske stranke AFD stvorio je dodatne tenzije. Nemačka je jedan od najvećih trgovinskih partnera Srbije i po mom mišljenju trgovinske aktivnosti između dve zemlje će se usporiti dok se ne reše interna pitanja same vlade. Smatram da su vrlo važan faktor same integracije EU. Svi ovi problemi mogli bi usporiti i automobilsku industriju koja ima veliki značaj u Srbiji, uključujući proizvodnju delova i samu montažu vozila. Nemačka pruža, takođe, tehničku i finansijsku podršku usmerenu na modernizaciju poljoprivrede kao i zaštitu životne sredine, pa je sada pitanje i kako će ova saradnja funkcionisati. Vrlo su bitni i zajednički projekti dve zemlje koji bi trebalo da budu realizovane u oblasti poljoprivrede, a tiču se smanjenja štetnih gasova i povećanja efikasnosti proizvodnje - naglašava Kojadinović.
On ističe da je veoma važna i razvojna saradnja, koja se pre svega ogleda u saradnji dve zemlje u IT sektoru.
- Infomacione tehnologije vrlo brzo rastu u Srbiji privlačeći velike globalne kompanije. Na tom segmentu rade i Nemci kao partneri. Ljudi iz Srbije su ovde jako traženi prvenstveno zbog izuzetnih kvalifikacija i konkurentnih troškova - kaže Kojadinović.