desetak kilometara od Trstenika

JOVAN OD PRVE PLATE KUPIO KOBILU I VRATIO SE U ZAVIČAJ: U njegovoj porodici svi diplomirali na PMF, a za posao od koga odlično zarađuju diploma im ni ne treba

Printscreen/Instagram/ranc_dunja

Dunja je stigla prva, a nakon nje Eli, Tina, Beba, Rubi, Kiki i najmlađi član družine – ždrebe Simba. Ideju da u svom selu napravi krdo i turistima trsteničkog kraja ponudi novu atrakciju Jovan Pećić (26) smislio je odavno, jer konje voli od detinjstva, ali je uspeo da je realizuje tek nakon prvog zaposlenja, štedeći novac za prvu kobilu Dunju.

Upravo po njoj je i nazvao svoj ranč u Tobolcu, selu udaljenom desetak kilometara od Trstenika, gde od januara 2024. sa porodicom dočekuje turiste, drži im časove jahanja i pokazuje lepote ovog kraja.

- Od malena volim konje i roditeljima sam stalno tražio da mi ih kupe, ali me tada nisu ozbiljno shvatali. Godine su prolazile, a mene je držala ta ljubav. Posle diplomiranja na Prirodno-matematičkom fakultetu u Kragujevcu (odsek za Zaštitu životne sredine) zaposlio sam se u jednoj firmi i od prve plate kupio Dunju - seća se Jovan.

Printscreen/Instagram/ranc_dunja 

- Nakon nekoliko meseci, porodici sam počeo sve češće da pričam o tome da svaki konj voli društvo, pa smo redom počeli da kupujemo ostale. U međuvremenu je i moja supruga Saška naučila da jaše, kao i otac i majka, pa danas imamo šest konja i jedno ždrebe - nastavlja Jovan za Priče sa dušom i dodaje da su turisti na Ranč Dunja u Tobolac počeli da dolaze zahvaljujući instagramu i preporukama Turističke organizacije Trstenika.

- Kada su počeli da se javljaju i radnim danima, a ne samo vikendom, ja sam odlučio da dam otkaz u firmi u kojoj sam radio i da se potpuno posvetim ranču.

- I moja sestra Milica i zet Nikola takođe jašu, dok je zet jedan od vodiča koji radi sa polaznicima.

Printscreen/Instagram/ranc_dunja 

Za svakog posetioca prvi čas obuke je obavezan, a nakon toga se odlazi na terensko jahanje koje traje od 90 do 120 minuta za početnike, i duže za one iskusnije i ambicioznije.

Svih šest tura se obavljaju kroz šumske predele sa prelepim vidikovcima.

- Imamo turu do vrha Štitar, odnosno do Velikih pogleda, na oko 700 metara nadmorske visine. Popularan je i obilazak izvora Miloševa stopa, kada se prolazi pored crkve Svete Petke i stiže do mesta na kojem je, kako legenda kaže, Miloš Obilić prolazio ovim krajevima.

- Pošto nije bilo vode, Milošu Obiliću se u mislima javio anđeo i rekao mu da udari nogom o kamen i da će voda poteći.

- Na tom mestu danas zaista postoji veliki kamen u kojem se vidi velika stopa i kopito od konja - priča Jovan i kaže da se na dva kilometra od ranča nalazi i izvor mineralne vode Mivele.

Ova porodica ima troje diplomiranih hemičara, a pored Jovana i njegova sestra Milica i supruga Saška su takođe diplomirale na PMF-u u Kragujevcu.

Gosti Ranča Dunja na licu mesta mogu da kupe spomenuti sapun, kao i druge domaće proizvode, a tradicionalno, svaki turista bude poslužen domaćim sokovima od ruzmarina, nane i lista smokve, ili rakijom i pivom koje po svom receptu pravi zet Nikola.

- Goste primamo cele godine, čak i zimi, jer se konji tada manje umaraju nego leti i mogu više kilometara da pređu.

biznis.kurir.rs/Priče sa dušom