Pregled najznačajnijih izmena

NOVA PRAVILA ZA OPOREZIVANJE OD 1. JANUARA: Ovo se tiče i poreza na dohodak građana, poznati i novi uslovi za ostvarivanje prava na poreski kredit

Kurir

Narodna skupština Republike Srbije usvojila je Zakon o izmenama i dopunama Zakona o porezu na dohodak građana i Zakon o izmenama i dopunama Zakona o doprinosima za obavezno socijalno osiguranje. Izmene se primenjuju od 1. januara 2025. godine.

Pregled najznačajnijih izmena

Gubitak prava na poreski kredit po osnovu ulaganja u investicione jedinice alternativnih investicionih fondova.

Uvodi se obaveza držanja investicionih jedinica alternativnog investicionog fonda najmanje tri godine (nakon isteka kalendarske godine za koju se utvrđuje godišnji porez) kako bi se ostvarilo pravo na poreski kredit za godišnji porez na dohodak građana.

Ukoliko fizičko lice otuđi investicione jedinice alternativnog investicionog fonda u godini u kojoj ih je stekao ili u periodu od naredne tri kalendarske godine, gubi pravo na ostvareni poreski kredit na račun godišnjeg poreza na dohodak građana, po osnovu tog ulaganja.

Shutterstock 

Povećava se neoporezivi iznos kod obračuna poreza na zarade. Mesečni neoporezivi iznos koji se koristi kod utvrđivanja osnovice za obračun poreza na zarade uvećava se i iznosiće 28.423 dinara (umesto dosadašnjih 25.000 dinara).

Prvo naredno usklađivanje ovog iznosa biće izvršeno u januaru 2026. godine.

Povećan je neoporezivi iznos dnevnice za službeno putovanje u inostranstvo. Neoporezivi iznos dnevnice za službeno putovanje u inostranstvo uvećava se i iznosiće 90 evra dnevno (umesto dosadašnjih 50 evra dnevno).

Produžava se važenje olakšica za novozaposlena lica

Produžava se rok za ostvarivanje prava na povraćaj dela plaćenog poreza na zaradu (član 21v Zakona o porezu na dohodak) i dela doprinosa za obavezno socijalno osiguranje na teret zaposlenog i na teret poslodavca (član 45 Zakona o doprinosima) po osnovu zarade za novozaposleno lice, koja je isplaćena zaključno sa 31. decembrom 2025. godine.

Shutterstock 

Prihodi pomoraca

Prihodi koje ostvari fizičko lice od obavljanja poslova na brodovima i drugim plovilima sa istaknutom zastavom strane države (pomorac), predmet je oporezivanja ukoliko te poslove obavljaju u periodu kraće od 174 dana u kalendarskoj godini. Poreska stopa utvrđena je u iznosu od 10%.

Osnovica za obračun doprinosa za obavezno zdravstveno osiguranje na prihode pomoraca, za kalendarsku godinu, ne može biti manja od dvanaestostrukog iznosa najniže mesečne osnovice za plaćanje doprinosa.

Porez na prihode pomoraca i pripadajući doprinosi za socijalno osiguranje će se plaćati samooporezivanjem. Poreska prijava podnosi se jednom godišnje, do 31. marta tekuće godine za prihode ostvarene u prethodnoj godini. Ukoliko se lice nalazi na plovidbi u periodu od 1. januara do 15. marta tekuće godine, poresku prijavu je u obavezi da podnese u roku od 15 dana od dana iskrcavanja u toj godini.

biznis.kurir.rs/KPMG