DNEVNICU PLAĆAJU 80 €, AL' OPET NEMA KO DA RADI: Ovaj posao svi odbijaju - Paori se hvataju za glavu, u gadnom su škripcu

Shutterstock

Period berbe postao je "muka" za proizvođače maslina, jer svake godine u ovo vreme dolaze na ivicu nervnog sloma. Pored suočavanja s klimatskom krizom i poskupljenjima, moraju da se izbore i s nedostatkom radne snage.

Najveći "nedostatak" radnika primećen je u oblastima poput Halkidikija, Mesenije, Krita i Peloponeza, gde je proizvodnja maslina najveća, a mnoge porodice se isključivo oslanjaju na prihode od maslina.

Predsednik Malih zadruga Nacionalne unije poljoprivrednih zadruga, Miron Hilecakis, izjavio je za enikos.gr:

- Situacija s pronalaženjem radne snage je i ove godine tragična. Prema našim podacima, nedostaje oko 40% radnika. Tragamo svuda gde možemo kako bismo našli ljude i završili berbu, koja je zbog suše počela stidljivo.

Profimedia 

Povećanje dnevnica za 60%

Poljoprivrednici pokušavaju da pronađu razloge zbog kojih su ih radnici „napustili“, iako su dnevnice povećane za gotovo 60%.

- Neprestano tražimo rešenja kako bismo privukli radnike. Ove godine smo odlučili da povećamo dnevnicu sa 50 na 80 evra, što je iznad svih granica. Međutim, dalja povećanja su nemoguća jer na kraju, ako ovako nastavimo, nećemo imati nikakav profit. Hitno nam je potrebno više radnika, jer sami ne možemo da ispunimo potrebe berbe - dodao je Hilecakis.

Pored toga, prema njegovim rečima, nije stigao veliki broj sezonskih radnika kroz sistem poziva iz inostranstva. Međudržavni sporazumi s Egiptom i Bangladešom "teku puževim korakom".

- Potrebno je pojednostaviti proceduru i smanjiti birokratiju kako bi radnici lakše dolazili i pomagali nam - naglasio je predsednik.

Shutterstock 

Daleko od ovogodišnjeg cilja proizvodnje

Cilj za ovogodišnju proizvodnju od oko 270.000 tona maslina možda neće biti ostvaren, jer je, kako ističe Hilecakis, "dugotrajna suša znatno smanjila prinose". To bi moglo da dovede do dodatnog povećanja cena maslinovog ulja od januara, nakon završetka berbe.

Problem nedostatka radnika ne pogađa samo proizvođače maslina, već i sve poljoprivrednike u Grčkoj. Hilecakis upozorava da su i proizvođači jagoda, pomorandži i citrusa već zabrinuti, jer postoji rizik da ostanu bez radne snage.

- Problem nije ograničen samo na berbu maslina, već pogađa i druge kulture, gde je potreba za radnicima možda još veća - zaključio je.

biznis.kurir.rs/Telegraf