Vlada Srbije uputila je u Skupštinu Srbije Predlog izmena Zakona o pravu na besplatne akcije i novčanu naknadu koju građani ostvaruju u postupku privatizacije, a taj propis mogao bi se nazvati jednim od najkraćih koje su poslanici dobili na razmatranje.
U njemu stoji samo da se predlaže brisanje člana 30. čiji je naziv „Shodna primena“, ali je zato obrazloženje poprilično detaljno i objašnjava zašto treba izbrisati deo koji uređuje raspodelu akcija u slučaju da se privatizuje javno preduzeće ili privredno društvo sa većinskim učešćem državnog kapitala.
Kako bi se pojasnilo o čemu govori najnoviji predlog izmene Zakona o pravu na besplatne akcije, treba prvo navesti šta piše u njegovom članu 30. predloženom za brisanje.
- Odredbe ovog zakona u delu kojim se uređuje prenos akcija bez naknade građanima i prava zaposlenih i bivših zaposlenih shodno se primenjuju i na druga javna preduzeća i privredna društva sa većinskim učešćem državnog kapitala koja obavljaju delatnost opšteg interesa, u skladu sa posebnim propisima, u slučaju da se posle stupanja na snagu ovog zakona u tim preduzećima, odnosno privrednim društvima sprovede privatizacija u smislu člana 19. ovog zakona. Posebnim propisima koji regulišu način privatizacije određenih preduzeća i privrednih društava iz stava 1. ovog člana može se propisati i drugačiji način ostvarivanja prava građana i zaposlenih - propisuje član 30.
Predloženim izmenama, ovaj član bi nestao iz teksta Zakona o pravu na besplatne akcije, a predlagač – Vlada Srbije – tvrdi da je razlog za brisanje to što je već „nestalo“ pravo na shodnu primenu.
- Novi zakon o privatizaciji iz 2014. godine, koji je donet kao lex specialis, ograničio je prenos kapitala bez naknade samo na subjekte privatizacije sa društvenim kapitalom koji se privatizuju modelom prodaje kapitala, čime je u postupku privatizacije isključena mogućnost prenosa kapitala bez naknade zaposlenima u privrednim društvima sa učešćem državnog kapitala - stoji u obrazloženju uz Predlog koji je stigao u Skupštinu Srbije.
Iz toga, kako je navedeno, proizilazi da je odredba člana 30. u koliziji sa Zakonom o privatizaciji i stoga neprimenjiva.
Inače, aktuelni Zakon o privatizaciji eksplicitno navodi da se prenos kapitala bez naknade zaposlenima definiše kao „prenos kapitala u subjektu privatizacije sa društvenim kapitalom koji se privatizuje modelom prodaje kapitala, tako što se do 30 odsto kapitala prenosi zaposlenima, bez naknade, u akcijama, odnosno udelima“.
Sa druge strane, Zakon o pravu na besplatne akcije definiše ko se smatra ili se smatrao zaposlenim, odnosno bivšim zaposlenim.
- Zaposleni i bivši zaposleni u preduzeću pre sprovedene privatizacije ostvaruju pravo na prenos bez naknade akcija tog preduzeća u visini od 200 evra po punoj godini radnog staža u tom preduzeću obračunato prema procenjenoj tržišnoj vrednosti ukupnog kapitala preduzeća pre sprovedene privatizacije… a najviše za 35 godina radnog staža - stoji u članu 23. tog propisa.
Podsetimo da su neke kompanije i njihovi zaposleni eksplicitno pomenuti u Zakonu o pravu na besplatne akcije – primera radi, zaposleni i bivši zaposleni u Akcionarskom društvu Galenika i u JAT Airways „ostvaruju pravo na prenos bez naknade akcija tih preduzeća u iznosu do 15 odsto kapitala koji se privatizuje, pre sprovedenog postupka privatizacije“.
Biznis.kurir.rs/Biznis.rs