Srbiji su od ovog meseca na raspolaganju i dodatne količine od pet miliona kubnih metara ruskog gasa na dnevnom nivou, po cenama koje su ispod onih koje važe na evropskim berzama.
Nakon održanog samita o klimatskim promenama u Baku-u, predsednici Srbije i Azerbejdžana razmatrali su mogućnost izgradnje jedne veće ili dve manje gasne elektrane u Srbiji. O svemu tome za Kurir televiziju govorio je Miodrag Kapor, stručnjak za energetiku.
- To je jedan vid baznih elektrana koje mogu da pruže proizvodnju električne energije u bilo kom momentu. Dakle, ako nemamo dovoljno proizvodnje iz drugih izvora, gasna elektrana to može da pruži. Drugim rečima, ona može da bude i ugašena, da ne radi, a onda kada zatreba, da doprinosi našoj energetskoj stabilnosti. Nije samo gasna elektrana, bazna elektrana. Dakle, imamo i drugih vrsta baznih elektrana i ja bih voleo njih pre svega da vidimo u Srbiji, zato što su to naši energenti, kao što je, recimo, biomasa, kao što su geotermalni izvori, po čemu Srbija prednjači - rekao je on i dodao:
- Dakle, ne poredimo gasnu elektranu sa obnovljivim izvorima energije, nego poredimo gasnu elektranu sa drugim vidovima baznih elektrana, kao što sam naveo, recimo elektrana na biomasu i geotermale i tako dalje. Treba da se povezujemo sa ostalim regionom, radi bolje predvidivosti.
Zabranjeno preuzimanje dela ili čitavog teksta i/ili foto/videa, bez navođenja i linkovanja izvora i autora, a u skladu sa odredbama WMG uslova korišćenja i Zakonom o javnom informisanju i medijima.
Kurir.rs
STRUČNJACI OTKRIVAJU KAKVA JE BUDUĆNOST NAŠE ZEMLJE: