Na tržištu nekretnina u Hrvatskoj u prvoj polovini 2024. godine realizovano je 67.415 prodaja nekretnina, što je za 0,86 odsto manje nego prošle godine.
Prodavcu je potrebno oko 3,7 meseci da proda nekretninu u Zagrebu, a razlika između tražene i ostvarene cene u transakciji je 9,1 odsto. Najprodavaniji stanovi su između 45 i 65 m2, a Trešnjevka sever je najtraženiji kvart u Zagrebu.
Osim toga, kupci su veoma zainteresovani i za nekretnine na području Novog Zagreba - istok i Trešnjevke jug, dok centar grada i Maksimir, kao i prethodnih godina, ostaju među najpoželjnijim kvartovima.
Najmanji procenat otkupa stanova u prvoj polovini 2024. godine u metropoli zabeležen je u zoni Podsljemena, na Peščenici i u naselju Podsused – Vrapče.
Navedeni podaci deo su statistike tržišta nekretnina za prvu polovinu 2024. godine sažete u biltenu koji potpisuju Jelena Kravoščanec Todorović i Martina Mataić Škugor iz Operete.
"Tržište nekretnina je u prvom kvartalu 2024. godine zabeležilo smanjenu aktivnost, što se može direktno povezati sa izostankom programa subvencionisanih stambenih kredita (tzv. APN krediti).
U drugom kvartalu 2024. godine tržište je ponovo oživelo uz povećano interesovanje kupaca i vratilo se uobičajenoj dinamici kupovine i prodaje“, navode autori biltena.
U prvoj polovini 2024. godine na hrvatskom tržištu nekretnina obavljeno je 67.415 prodaja nekretnina, što je za 0,86 odsto manje nego u istom periodu prošle godine.
Poljoprivredno zemljište u tom periodu beleži pad broja transakcija od 2,98%, a građevinsko zemljište povećanje od 2,07%. Prodano je ukupno 13.339 stanova/stanova, što predstavlja pad od 7,96% u odnosu na prvo polugodište 2023. godine. Gledano po županijama, Primorsko-goranska bilježi značajan porast prodaje nekretnina od 16%, a Zagrebačka županija, koji je zabeležio rast od 13,5%.
"Ovi trendovi sugerišu preorijentaciju interesovanja ka lokacijama van glavnih urbanih centara, koji nude dobru infrastrukturu i povezanost sa većim gradovima.
"Građani se sve više opredeljuju za ovakve lokacije jer omogućavaju kupovinu većih stambenih površina, a istovremeno stvaraju bolje uslove za kvalitetniji život“, kažu autori biltena.
Kako su istakle Jelena Kravoščanec Todorović i Martina Mataić Škugor, dominiraju kupovine sopstvenim sredstvima, sa učešćem od 55 odsto svih kupovina, dok je, kažu, važno napomenuti da je često nekoliko uzastopnih transakcija, pri čemu je prva najčešće finansiran kreditom poslovne banke.
"Najčešći kupci nekretnina su između 30 i 40 godina (31 odsto), stanove najčešće kupuju u Zagrebu i kupuju ih uglavnom oni koji tamo ne žive, a motiv je školovanje dece ili ulaganja“, zaključuju autori biltena.
Kurir.rs/Poslovni.hr/Prenela S. Č.