I SRBI TRLJAJU RUKE ZBOG JAČANJA BITKOINA: Evo koje kriptovalute se najviše rudare kod nas - Posle par sati spavanja cena se menja i za 6.000 $

Shutterstock

Bitkoin je trenutno na nivou od 88.000 dolara, a u poslednjih nedelju dana, nakon predsedničkih izbora u Sjedinjenim Američkim Državama i pobede Donalda Trampa, vrednost najstarije kriptovalute porasla je više od 27% i dostigla novi istorijski maksimum od 89.956,88 dolara (12. novembra).

Posmatrano mesec dana unazad, rast iznosi skoro 40%, a u poređenju sa prošlom godinom skok je neverovatnih 136%.

Tržišna kapitalizacija bitkoina (BTC) od 1,741 biliona dolara premašila je tržišnu kapitalizaciju srebra (1,726 biliona dolara), a američki ETF fondovi prve kriptovalute na putu su da postanu jači od zlatnih ETF-ova.

Abdelkarime Achtaou / Alamy / Alamy / Profimedia 

Druga najveća kriptovaluta - etereum (ETH) je za nedelju dana zabeležio rast od 35%, na trenutnih 3.260 dolara, dok je za godinu dana porastao 58,5%, uz tržišnu kapitalizaciju od 393,3 milijardi dolara.

Treća kriptovaluta po tržišnoj kapitalizaciji – teter, ovih dana je posebno popularna među srpskim fanovima kripta, iako se njena cena praktično nije menjala u poslednjih sedam dana. Tačnije, zabeležila je neznatni rast od 0,06%.

Igor Mirković iz kripto menjačnice ECD kaže u razgovoru za Biznis.rs da je pobeda Donalda Trampa na predsedničkim izborima bila možda i previše očekivana, pa je na kripto berzama bilo mnogo onih koji su kupovali bitkoin neposredno pre američkih predsedničkih izbora.

- Tramp je i tokom kampanje vrlo jasno iskazao podršku bitkoinu i celoj kripto industriji, što je naravno uticalo na rast cena kriptovaluta i pozitivan odziv kupaca. On je prvi predsednički kandidat koji je tako javno podržao kripto, a i sam je uložio značajna sredstva u bitkoin. Sve to je uticalo na ovaj izuzetan rast u poslednjih nedelju dana - napominje on, uz podsećanje da je tokom prethodnog predsedničkog mandata Donalda Trampa bitkoin zabeležio skok veći od 2.000%.

Ipak, Mirković poziva na oprez jer kaže da tek treba videti kako će novi američki predsednik realizovati sva ona obećanja o podršci kripto industriji i povoljnijem regulatornom okruženju za digitalne valute uopšte. Takođe je najavio da će SAD zadržati svoje kripto rezerve, a eventualno raditi i na njihovom povećanju.

- Najnoviji skok vrednosti bitkoina stvorio je desetine hiljada novih bitkoin milionera samo u Americi. Kretanje na kripto berzama je nezapamćeno, pa smo svi ovih dana veoma malo spavali. Samo nekoliko sati sna moglo je da znači razliku u ceni BTC od 5.000 do 6.000 dolara - opisuje menadžer za masmedije u prvoj srpskoj kripto menjačnici ECD.

Shutterstock 

On kaže da kupci u Srbiji ovih dana sve više kupuju teter i ostale altkoine, jer su shvatili da bi skok bitkoina mogao da znači dobru perspektivu i rast cena i ostalih "malih" kriptovaluta.

Na pitanje da li su realne neke projekcije da bi bitkoin do kraja godine mogao da dostigne vrednost od 125.000 dolara, Igor Mirković kaže da u ovom trenutku i sa ovakvim trendom to deluje sasvim dostižno, ali još jednom napominje da treba sačekati prve korake novog predsednika SAD, jer tek sledi četiri godine mandata.

- Istorija pokazuje da je period između američkih predsedničkih izbora (početkom novembra) i polaganja zakletve (oko 20. januara) tradicionalno najbolji za kriptovalute, pa verujem da će se trend rasta bitkoina i ostalih kriptovaluta nastaviti bar još nekoliko nedelja - navodi Mirković.

A šta možemo očekivati posle toga na kripto tržištu?

- Sada u igru ulaze veliki igrači, kompanije, države. Recimo, Apple je izdvojio veliki novac za kupovinu svojih akcija, ali trenutno razmišljaju o delimičnoj alokaciji tih sredstava u bitkoin. Microsoft razmišlja o uvođenju veta na bitkoin, ali bi tako mogao da se suoči sa tužbom deoničara koji su najavili moguću "pobunu" ako im se zabrani da kupuju BTC. Vlasnici Microstrategy-ja čine čuda u SAD i prema nekim podacima već u svom vlasništvu imaju oko 3% ukupnog BTC tržišta. Da ne pričamo o Ilonu Masku i njegovim potezima - zaključuje Igor Mirković.

biznis.kurir.rs/Biznis.rs