Nedavnim istraživanjem Univerziteta St Gallen je utvrđeno da 65,2% ili dve trećine od 3.000 ispitanika u Švajcarskoj veruje da je ulaganje u plemenite metale razumno. Zapravo je zlato za stanovnike ove bogate države jedan od omiljenih oblika ulaganja, ali i dalje prednjači ulaganje u nekretnine, dionice i obveznice.
Spomenutim istraživanjem se došlo do impresivnih brojeva. Naime, utvrđeno je da 22 posto ispitanika u proseku ima 100,83 kilograma zlata vrednog 7.500 franaka (oko 8.000 evra). Procena je da je među stanovništvom cele Švajcarske ukupno 200 tona zlata vrednog 14,9 milijardi franaka (15 milijardi evra). Nadalje, istraživanjem je utvrđeno da je 43 posto onih koji bi zlato prodali samo u hitnim slučajevima.
Švajcarci bi se mogli uporediti s piratima po načinu na koji skrivaju svoje zlato. Naime, pet posto je onih koji su kazali da su ga zakopali u bašti. Procena je da je pod zemljom deset tona zlata vrednog 750 miliona franaka (oko 800 miliona evra).
Osim toga, 15 posto je onih koji su kazali da plemeniti metal čuvaju skrivenim u kući, dok je 18 posto onih koji su kazali da ga drže u kućnom sefu. Profesor Rossi je izjavio da ga je iznenadilo kada je saznao da ljudi još uvek zakopavaju zlato, te da je to pokazatelj nepoverenja u banke i da to banke moraju uzeti u obzir, piše portal Swissinfo.
Profesor ekonomije na Univerzitetu u Fribourgu Sergio Rossi nije iznenađen zainteresovanošću sugrađana za zlato. Prema njegovim rečima, političke i makroekonomske promene izazivaju zabrinutost u cijelom svetu, pa tako i u Švajcarskoj.
- Postoje inflatorni pritisci koji uzrokuju strah od pada vrednosti štednje u bankama. Zlato je na glasu kao sigurna investicija koja ne gubi vrednost. Ljudi, koji to mogu priuštiti, kupuju zlato kako bi održali ili čak povećali svoju imovinu - dodaje Rossi.
Napomenuo je da je bogatstvo prosečnog Švajcarca mnogo veće nego u mnogim drugim zemljama. Kako je naveo, Švajcarci mogu kupiti tone zlata, što je teže ili nemoguće u mnogim drugim zemljama.
biznis.kurir.rs/Klix