MOĆNA PLANTAŽA NEKAD SIMBOL USPEHA BIVŠE SFRJ DOŠLA DO RUBA PROPASTI: A onda zasadili nove voćke i sada se vraćaju na puteve stare slave

Prostirala se na više od 1.200 hektara i bila ključni pokretač vinkovačke privrede. Sa nje je 1966. godine prihod bio 3,6 milijardi dinara, a voće je stizalo u sve glavne gradove

Shutterstock

U srcu Slavonije, voćnjak Borinci nekada je bio simbol poljoprivrednog uspeha i ekonomskog rasta Vinkovaca i okoline, snabdevajući voćem celu bivšu Jugoslaviju. Plantaža jabuka Borinci, najveća u Evropi, prostirala se na više od 1.200 hektara i bila ključni pokretač vinkovačke privrede, kako beleži arhivski članak iz 1969. godine.

Borinci su proizvodili plodove koji su se izvozili u velike gradove poput Zagreba, Beograda, Splita, Ljubljane i mnogih drugih. Voćnjak, smešten na istočnim krajevima slavonskog Sredogorja, godišnje je proizvodio hiljade tona jabuka najpoznatijih sorti poput Zlatnog i Crvenog delišesa, Jonathana i Starkrimsona, a proizvodnja je neprestano rasla.

Podaci iz 1960-ih pokazuju izvanredan rast voćnjaka “Borinci”. Već 1965. godine prihodi su iznosili 1,6 milijardi starih dinara, a ta je brojka već godinu dana kasnije porasla na neverovatnih 3,6 milijardi dinara. Tih godina, u stalnom radnom odnosu bilo je više od 270 radnika, dok je tokom berbi broj radnika premašivao 4.000, što uključuje i sezonske radnike iz celog vinkovačkog kraja.

Voćnjak je bio tehnološki napredan za svoje vreme, sa hladnjačama kapaciteta do 1.000 vagona jabuka i mehanizacijom koja je omogućavala zaštitu plodova i brzu obradu zemlje. Zaposleni su bili stručno osposobljeni, a voćnjak je kontinuirano ulagao u dalju modernizaciju.

Plantaža je takođe bila dom raznolikih voćnih kultura, poput krušaka, bresaka, višanja i nektarina. U knjizi utisaka posetilaca iz tih godina, voćnjak je opisan kao "deo savršenstva" a mnogi su ga hvalili zbog njegove lepote i bogatstva plodova.

Ovaj voćnjak nekada je bio najveća plantaža jabuka u Evropi i ponos vinkovačke privrede.

Shutterstock 

No, početkom 1990-ih godina, s promenama političkih i ekonomskih okolnosti, Borinci su zapali u krizu. Nekada moćna plantaža bila je na rubu propasti, sve dok upravljanje voćnjakom nije preuzela kompanija "Vinka d.d.", koja je 2014. godine pokrenula revitalizaciju plantaže. Danas, Borinci ponovno postaju simbol povratka poljoprivredne tradicije i modernog voćarstva, s fokusom na sadnju kultura koje se mogu mašinski brati.

U voćnjaku se od nedavno sade i maline. Prvi zasad podignut je 2018. godine u julu i obuhvata osam hektara, što je ujedno i najveći zasad ovog voća u Hrvatskoj i regiji, piše Dnevni.hr.

Kurir.rs/Telegraf.rs/Prenela S. Č.