Od ukupno 5,4 miliona penzionera u Nemačkoj sa najmanje 45 godina staža, njih otprilike 1,08 miliona je krajem prošle godine dobijalo je penziju manju od 1.200 evra. Za nemačke prilike prilično niska svota sa kojom se jedva mogu pokriti troškovi života. Za poređenje: prosečna bruto plata u Nemačkoj je u aprilu prošle godine iznosila 4.323 evra.
Podaci o iznosu penzija su navedeni u odgovoru savezne vlade na upit poslanice u Bundestagu Sare Vagenkneht, šefice stranke Savez Sara Vagenkneht - BSW.
Niže penzije u istočnoj Nemačkoj
U istočnim nemačkim pokrajinama je znatno veći broj osoba sa dugim stažom i niskim penzijama nego na zapadu. Tako na primer u Brandenburgu otprilike 71.000 ljudi posle 45 godina staža prima penziju manju od 1.200 evra, dok 212.000 ovih penzionera sa najdužim stažem ima višu penziju. U Tiringiji je 74.000 sa nižom i 189.000 sa višom penzijom.
Vagenkneht je takođe pitala za - prosečnu penziju - posle najmanje 45 godina staža. Odgovor: u celoj Nemačkoj je to prosečno 1.604 evra.
Ali i tu postoje značajne razlike: dok je na zapadu taj prosek 1.663 evra, na istoku je samo 1.471 evro.
Situacija izgleda drugačije kada se posmatraju prosečne penzije generalno: na istoku su one više nego na zapadu - jer su mnogi tamo radili duže, posebno žene.
'Politički skandal'
- Prosečna penzija od 1.604 evra posle najmanje 45 godina rada - to pokazuje koliko je nemački penzijski sistem slab - rekla je Vagenkneht u izjavi nemačkoj novinskoj agenciji dpa.
- A to što svaki peti penzioner posle 45 godina rada prima manje od 1.200 evra penzije je politički skandal - dodala je.
Predstojeća izborna kampanja za Bundestag će, po njenom očekivanju, biti i referendum o zakonskoj penziji.
- Nemački građani ne bi trebalo da trpe tako niske penzije, koje su uz to visoko oporezovane.
Zašto su penzije niske?
Niske penzije imaju više uzroka. S jedne strane, mnogi samostalno zaposleni, državni službenici ili domaćice takođe primaju zakonsku starosnu penziju ako su tokom života - barem pet godina uplaćivali doprinose u penzijski fond - objašnjava Savezni institut za istraživanje stanovništva.
Zbog kratkog trajanja uplata dolazi do niskih penzija.
Kod mnogih žena u zapadnoj Nemačkoj penziju smanjuju duže pauze u radu, više rada na pola radnog vremena i niže plate.
Savezno ministarstvo rada naglašava u svom odgovoru Sari Vagenkneht da se iz visine penzije ne može zaključiti visina ukupnog prihoda. Mnoge starije osobe imaju dodatne prihode.
Ministarstvo se takođe poziva na kućni kontekst - dakle, slučajeve gde većina žena ima nisku penziju, ali zadovoljavajuću ukupnu situaciju jer su penzije supružnika natprosečno visoke, a često postoji i značajan iznos vlasništva, na primer nekretnina.
biznis.kurir.rs/DW