"OČEKUJEMO DO 12 MILIJARDI EVRA NOVOG PRIHODA I 20.000 NOVIH RADNIH MESTA!" Direktor kompanije "Eleven Es": Litijum nam je ključan
U jutarnjem programu Kurir televizije gostovao je Nemanja Mikac, direktor kompanije "Eleven Es", koja se bavi proizvodnjom LFP (litijum-gvožđe-fosfat) baterija u Subotici.
Ova tehnologija je od ključnog značaja za energetsku tranziciju, a kombinaciju litijum-karbonata i LFP baterija nema nijedna država u Evropi. U fabrici "Eleven Es" trenutno se proizvodi oko 50 komada LFP baterija dnevno, koje se izvoze u razne zemlje EU i SAD.
LFP baterije danas čine oko polovinu svetske proizvodnje, dok su pre tri godine bile samo 10%. Nemanja Mikac objasnio je kako je došlo do ovog porasta:
- LFP baterije postoje već nekih 20 godina u nauci, ali su inženjerske inovacije omogućile da se danas koriste u velikim aplikacijama. One traju tri puta duže, 10% su jeftinije i bezbednije su od drugih tipova baterija, kao što su NMC baterije. Iako imaju manju gustinu energije, inženjeri su pronašli način da ih primene u većim aplikacijama, poput automobila, radnih mašina, autobusa i kamiona - rekao je.
Mikac je istakao da je potražnja za LFP baterijama mnogo veća od trenutne proizvodnje.
- Ovo je jedno pilot postrojenje koje služi za kvalifikaciju ovih proizvoda. Sledeća faza proizvodnje će biti mnogo veća, gde već pričamo o 7 do 8 hiljada baterija dnevno. U našoj Gigafabrici planiramo proizvodnju od 50 hiljada baterija dnevno, što bi zadovoljilo potrebe za 100 hiljada automobila - istakao je.
Razvoj proizvodnje LFP baterija donosi brojne koristi za Srbiju.
- Imamo preko 650 dobavljača u našoj bazi podataka, što otvara mogućnost za stvaranje novih firmi koje bi bile dobavljači za razne delove baterija. Očekujemo oko 10 do 12 milijardi evra novog prihoda za Srbiju i oko 20 hiljada novih radnih mesta - rekao je Mikac.
Litijum je ključna sirovina za proizvodnju katodnog materijala u baterijama, a Srbija poseduje značajne rezerve ovog metala.
- Litijum je jedna od najvažnijih sirovina jer je osnovna za proizvodnju katode. Imamo sirovinu i tehnologiju za proizvodnju baterija, što je jedinstvena prilika koju moramo iskoristiti - naglasio je Mikac.
Razvoj tehnologije LFP baterija stavlja Srbiju u centar evropske energetske tranzicije.
- Energija je centralna tema koja je i geopolitička i ekonomska. Baterije omogućavaju prenos energije i stabilizaciju mreže, što je ključno za smanjenje emisije CO2 i elektrifikaciju industrija. Srbija ima priliku da postane energetska sila sveta za nekoliko godina - zaključio je Mikac.
Zabranjeno preuzimanje dela ili čitavog teksta i/ili foto/videa, bez navođenja i linkovanja izvora i autora, a u skladu sa odredbama WMG uslova korišćenja i Zakonom o javnom informisanju i medijima.
Kurir.rs
Bonus video: