MONTAŽNA KUĆA NIJE UVEK NAJISPLATIVIJE REŠENJE: Proverite ove uslove pre nego što uložite novac u nju, možete lako da pogrešite!

Profimedia

Iako se montažne kuće u poslednjih nekoliko decenija smatraju najjeftinijim rešenjem za obezbeđivanje životnog prostora, postoje situacije u kojima one i nisu baš najekonomičnije.

Naime, mnogi kupci nekretnina danas odustaju od tradicionalne gradnje i odlučuju se da svoj stambeni prostor dobiju za nešto više od mesec dana, koliko traje izgradnja montažne kuće. Ipak, treba voditi računa o još nekim „detaljima“.

Postoje bar dva uslova o kojima treba razmisliti pre nego što zaključite da vam se ovaj vid nekretnine isplati. Vladan Maričić iz kompanije Monter iz Ivanjice, koja se bavi montažnim kućama, kaže da ukoliko ste kuću zamislili na lokaciji gde ne postoje nikakve instalacije neće vam biti isplativa – kako montažna, tako ni zidana nekretnina.

Instagram Printscreen/Gradnja.rs 
foto: Instagram Printscreen/Gradnja.rs

- Za one koji se odluče da grade kuću na lokaciji gde nema nikakvih instalacija, vode ili struje, nijedno rešenje neće biti dobro. U slučaju da žele neku vikend varijantu, struju bi mogli da dobiju preko solarnih panela, a što se vode tiče mogu tražiti bunarsku, ukoliko je ima na tom mestu. Međutim, ako žele kuću za svakodnevno stanovanje, takve lokacije nisu odgovarajuće - smatra sagovornik.

Druga situacija u kojoj montažna kuća nije moguća – ili isplativa – jesu višespratnice.

- Ukoliko želite da gradite kuću sa više spratova, montažna kuća je neisplativa i ne može se odraditi u potpunosti. Međutim, za sve prizemne nekretnine montažne kuće su isplativije - navodi Maričić.

Facebook Printscreen 
foto: Facebook Printscreen

Među prednostima montažnih kuća, pored navedenih, često se pominje i energetska efikasnost, odnosno brzo zagrevanje i hlađenje. Ako se vlasnici odluče i za, takozvanu, „zelenu energiju“, cena ugradnje solarnih panela u proseku se kreće između 1.000 i 1.200 evra po kilovatu instalisane snage, što znači da je za solarni sistem od šest kilovata potrebno izdvojiti najmanje 6.000 evra.

Prema rečima Vladana Maričića, kvadratura traženih kuća se u poslednje vreme promenila, pa su se tako kupci ranije odlučivali za 80 kvadrata, a danas su to najčešće kuće od 120 kvadratnih metara.

Pr Tekst I Slike 
foto: Pr Tekst I Slike

Cena montažnih kuća na tržištu kreće se od 300 do 1.200 evra po kvadratu.

Zajedničko za svaki tip montažne kuće jeste da se njeni temelji izvode na licu mesta, baš kao i kod klasične gradnje. Ostali elementi izvode se prema projektu u fabričkim uslovima, kako bi se nakon transporta na lokaciju sastavljali u celinu od strane izvođača radova.

BiznisKurir/biznis.rs