Postali smo novi motor privrednog i društvenog razvoja Srbije, reči su kojima je Su Jungding (Su Yongding), generalni direktor kompanije Srbija Ciđin majning, dočekao novinare u Boru zajedno sa Ću Guodžuom (Qiu Guozhu), generalnim direktorom kompanije Srbija Ziđin Koper i predsednikom Nadzornog odbora Srbija Ziđin majninga, u Danu otvorenih vrata za medije.
U krugu podzemnog rudnika bakra i zlata Čukaru Peki, za koji vlasnik, kineska kompanija Srbija Ciđin majning, ističe da je prvi "zeleni rudnik" u Srbiji, Jungding je kazao da su za svega dve i po godine rada postigli impresivne rezultate.
- Od pokretanja proizvodnje, Srbija Ziđin majning je platio kumulativne društvene doprinose u iznosu većem od 2,3 milijarde američkih dolara, platio više od 240 miliona dolara poreza, sa nabavkom koja premašuje 300 miliona dolara, direktno i indirektno otvorio 4.000 radnih mesta i obezbedio zarade za 54 odsto veće od prosečne u Srbiji. Kompanija je dala značajan doprinos rastu BDP Srbije - kazao je Jungding i dodao da su u društveno odgovorne projekte uložili 5,3 miliona dolara.
Budući da im je cilj izgradnja rudnika "u formi šume, bašte, parka", Jungding navodi i da su ozelenili do sada oko 930.000 kvadrata, ali i zasadili od 30.000 stabala od početka 2024.
- Od dolaska Ziđina u Srbiju, investicije u Bor i Majdanpek devetostruko su premašile cenu po kojoj je kineska kompanija dokapitalizovala rudarsko-metalurški kombinat i realizovala strateško partnerstvo sa Srbijom (Srbija Ziđin Koper je 63 odsto u vlasništvo kineske kompanije, a 37 odsto države Srbije, prim. nov.). U tehničku obnovu četiri rudnika i topionice u Boru, kao i u brojne projekte bezbednosti i zaštite životne sredine Srbija Ziđin Koper je za pet godina uložio dve milijarde i 594 miliona dolara, tj. duplo više od onoga što je bila u obavezi da učini do kraja ove godine. Od te sume, samo u zaštitu životne sredine i ekologiju uloženo je oko 225 miliona dolara, što je triput više od iznosa dogovorenog sporazumom o strateškoj saradnji - kazao je Ću Guodžu i dodao:
- Zbog toga je ukupna ekološka situacija u Boru i Majdanpeku mnogo bolja. Za pet godina rekultivisali smo oko 200 hektara devastiranog prostora u Boru i Majdanpeku i posadili 560.000 sadnica. Industrijski Bor se danas, zahvaljujući investicijama Srbija Ziđin Kopera, više ne guši u sumpor-diokisidu, a vekovni problem sa dimom rešen je rekonstrukcijom, proširenjem i izgradnjom Topionice i rafinacije (TIR).
Domaćini nas provode kroz Čukaru Peki, koji liči na park, pa dalje u na površinski kop Veliki Krivelj, pa na flotacije, u topionicu...
- Želja nam je da Bor postane zelena, niskougljenična i održiva baza obojenih metala u Srbiji, ali i u Evropi - zaključio je Ću Guodžu.