SRBIJA UHVAĆENA IZMEĐU ISTOKA I ZAPADA Saks: Srbija bi mogla da bude most u obnovljenim odnosima između EU i Rusije
Jedan od najpoznatijih svetskih ekonomista i analitičara Džefri Saks izjavio je večeras da je Srbija u teškom položaju zbog sukoba SAD i Evrope sa Rusijom oko Ukrajine, kao i da bi u slučaju postizanja dogovora i obustave tog rata Srbija mogla da bude most u obnovljenim odnosima između EU i Rusije.
Obraćajući se onlajn iz Amerike kao specijalni gost na Kopaonik biznis forumu, Saks je rekao da bi Srbija mogla da ima velike koristi ako bi došlo do dogovora i obustave rata u Ukrajini.
- Za zemlju kao što je Srbija, ovo bi bilo najbolje moguće rešenje, jer je Srbija opet uhvaćena između Istoka i Zapada, zbog svog geografskog položaja, ali i kulturološki i po pitanju spoljne politike. U sredini je svega ovoga što se dešava - rekao je Saks.
On je naveo da je prekid normalnih odnosa između Rusije i EU jako pogodio Srbiju koja bi mogla da bude most između istoka i zapada.
- Svakako da bi Srbija u tom slučaju vezivala Rusiju i Evropu i bila povezana sa obe strane. Finansijski, logistički i industrijski Srbija bi bila neka vrsta mosta u obnovljenim ekonomskim odnosima između Istoka i Zapada - naveo je Saks.
Kaže i da bi Srbija mogla da ima veliku korist ukoliko bi Amerika napustila antikinesku politiku.
- Činjenica da Evropa mora da prati SAD i da je duboko oštetila svoje veze sa Kinom druga je velika greška Evrope. Srbija bi opet bila u odličnom položaju, imala bi koristi od normalizacije odnosa, i pomogla bi u smanjivanju geopolitičkih tenzija između Evrope i Rusije, kao i Evrope i Kine, rekao je Saks.
Naveo je da je Amerika sve pogrešno shvatila, od Avganistana, Iraka, Sirije, Libije i Ukrajine i da se tzv. neokonzervativni rat pokazao kao potpuni neuspeh.
Dodao je da je su ti ratovi koštali SAD sedam triliona dolara duga i da opet nisu ništa doneli Americi.
Na pitanje kako vidi u svemu tome položaj Nemačke koja je glavni spoljnotrgovinski partner Srbije, Saks kaže da je rat u Ukrajini pogodio industrijski sektor u Nemačkoj više nego u drugim zemljama.
- Mnoge evorpske ekonomije su živele od ruskog jeftinog gasa, ali političko i ekonomsko približavanje Nemačke i Rusije nije ono što im je odgovaralo. Tebalo je da dođe do tranzicije nemačke industrije, u čijem je centru automobilska industrija, što je važno za sve zemlje centralne Evrope, naveo je on.
- Industrija u Nemačkoj prolazi kroz veoma teško vreme i zaista je situacija teška, dok je Kina postala lider u svetu u proizvodnji električnih vozila. Nemačka bi mogla da bude dostojan konkurent Kini, ali to zahteva sasvim drugu situaciju - da je ne ometa neki rat. Došlo je do prekida trgovinskih odnosa i između Kine i Nemačke, rekao je Saks.
Smatra da bi kapacitete industrije trebalo koristiti za proizvodnju električnih vozila, a ne municije i oružja.
- Nemci treba da kažu vladi da se prekine sa ovim smešnim ratom, a Šolc bi trebalo da kaže SAD da ovaj rat mora da prestane i da Evropi treba mir sa Rusijom, a ne prekid svih ekonomskih veza", naglasio je Saks.
Takođe, smatra da bi ZB i EU trebalo da se ujedine u infastrukturalnom smislu kod gradnje zajedničkih prenosnih mreža, zatim kod korišćenja vodonika i Zelene agende.
- EK troši umesto toga novac na finansiranje rata, a Borelj i Ursula govore isključivo o ratu, rekao je on.
Izrazio je očekivanje da će SAD uvideti ovu katastrofu koja je proistekla iz pristupa koji oni primenjuju u prethodniih 30 godina.
(Kurir.rs/Novosti)