Nemačke opštine sa više od 100.000 stanovnika moraju da izrade toplovodni plan od sredine 2026. godine, a manje opštine od sredine 2028. godine. Upravo ove stvari trebalo bi da budu vodilje i kod nas, kaže privrednik iz Nemačke Miroslav Kojadinović, poreklom iz Republike Srpske.
Ovaj Srbin je član državne komisije iz BDSF (Nemačke organizacije sudskih veštaka) koja se bavila tumačenjem zakona o energetskoj efikasnosti u Nemačkoj. Poslanici u Bundestagu su ovaj zakon nedavno izglasali, a stupiće na snagu 1. januara 2024. godine.
Kojadinović radi na poboljšanju energetske efikasnosti, koja u poslednim godinama nije dala očekivane rezultate, a prema njegovim rečima preko je potrebna čovečanstvu.
- Iz današnje perspektive, kotlovi na prirodni gas imaju budućnost u srednjeročnom periodu. To remeti povećanje proizvodnje toplotnih pumpi, a time i prodajne brojke opadaju. Pitanje je na koju infrastrukturu želimo da se oslanjamo u budućnosti. Metan, vodonik Ili električna infrastruktura kako bismo mogli da radimo sa toplotnim pumpama - kaže Kojadinović o ovoj temi koja je goruća u skoro svim evropskim državama.
Ovaj znameniti Srbin, koji je ekspert energetske efikasnosti, a po profesiji je industrijski arhitekta u inženjeringu čiji je posao izgradnja postrojenja visokog kompleksa u hemijskoj i farmaceutskoj industriji poznat je kao veliki dobrotvor i promoter Republike Srpske.
Kojadinović smatra da Republika Srpska ima ogroman energetski potencijal koji, nažalost, nije dovoljno iskorišćen i dodao da je na svim meridijanima promovisao ove potencijale Srpske.
kurir.rs/Noviglas