U prodavnicama trgovinskih lanca u Srbiji do kraja godine biće jeftiniji 36 prehrambenih proizvoda, proizvodi za ličnu higijenu i kućna hemija pod oznakom "Bolja cena". Mnogi građani u centru prestonice su ranom zorom pohrlili u supermarkete kako bi pronašli artikle sa nižom cenom, a reporteri Kurira su u popodnevnim satima već zatekli prazne rafove na kojima inače stoji brašno, a poluprazne na kojima je suncokretovo ulje.
Obišli smo markete u centru prestonice i zatekli gužve, a mnogi građani su bili u potrazi za novim artiklima koji su na sniženju. Tako su mogli da vide da se na listi proizvoda koji su pojeftinili našao smrznuti grašak koji sada košta 100 dinara, a koštao je 150, crni luk čija je cena sa 100 dinara po kilogramu spala na 80 dinara, kao i kilogram kupusa.
Što se tiče pasulja "gradištanca" njegova cena je bila 340 dinara, a sada košta 300 dinara za kilogram. Pojeftinjenje nije zaobišlo ni jetrenu paštetu čije pakovanje je sa 75 dinara pojeftinilo na 50 dinara, a ni viršle čije pakovanje od 205 grama sada košta 208 dinara.
Pored toga na listi "boljih cena" našao se dijet margarin u pakovanju od 250 grama koje sada košta 90 dinara, a koštao je 103 dinara, ali i džem od šljiva u tegli od 450 grama koji košta 230 dinara, a bio je čak 100 dinara skuplje.
Što se tiče proizvoda za ličnu higijenu pasta za zube u tubi od 75 mililitara sada košta 170 dinara, dok sapun od 90 grama iznosi 70 dinara, a prethodno je koštao 100 dinara. Ipak, juče je najveća navala bila za jestivim suncokretovim uljem ili brašnom. Kilogram brašna tip 500 sada košta 50 dinara, a koštao je 80 dinara.
Litar suncokretovog ulja sada košta 160 dinara u pojedinim marketima, dok je u nekima čak i 144 dinara, a koštao je 170 dinara.
Poleksa Simonović, penzionerka (82) koja je bila u kupovini kazala je za Kurir da će svako novo pojeftinjenje proizvoda mnogo značiti svim ljudima.
- Naročito će od velikog značaja biti onim penzionerima koji imaju manja primanja. Ja često kupujem ono što je na akciji iako živim sama i imam svoja primanja. Pa, kad je na popustu ko ne bi kupio?! To ne mogu da razumem. Evo, sada sam gledala te cene, uzela sam tikvice koje su sada 59 dinara, a bile su 80 dinara.
Mladi ne gledaju popuste i sniženja, ali to nije dobro. Mene je snaja jednom iznervirala. Ja joj kažem: "Tamo ti je jeftinije za 20 dinara", a ona će: "Pa, šta je to 20 dinara". Međutim, 20 dinara ovde, 20 dinara onde i uštedi se dosta tako da će ljudi i na ovome uštedeti neki dinar - istakla je Simonovićeva.
Kurir.rs/ Aleksandra Kocić
Bonus video: