U Srbiji je do 2. avgusta ukupno na 1.232 gazdinstva na teritoriji 32 opštine u 13 upravnih okruga potvrđeno 1.637 slučajeva afričke kuge svinja (AKS) kod domaćih svinja, od čega je 979 uginulih svinja.
Slučajevi AKS kod domaćih svinja potvrđeni su u sledećim upravnim okruzima: Pčinjski, Braničevski, Pomoravski, Podunavski, Moravički, Južnobanatski, Borski, Srednjebanatski, Zaječarski, Sremski, Šumadijski, Južnobački i Grad Beograd.
- U zaraženim gazdinstvima izvršena je eutanazija 19.742 svinje sa neškodljivim uklanjanjem i dezinfekcijom gazdinstva - najnoviji su podaci Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede.
Afrička kuga svinja je virusna bolest sa kojom se, pored Srbije bori ceo region i pojedine države Evropske unije, a u našoj zemlji je prvi put dijagnostifikovana 2019. godine.
Nadležni apeluju na vlasnike i držaoce svinja da svaku promenu zdravstvenog stanja prijave veterinaru, kako bi se izvršila brza dijagnostika bolesti i u što kraćem periodu preduzele sve neophodne mere u cilju sprečavanja širenja afričke kuge svinja.
Simptomi svinjske kuge
Vlasnici afričku kugu svinja mogu prepoznati na osnovu sledećih simptoma:
- iznenadno uginuće jedne i više svinja;
- gubitak apetita;
- potištenost;
- povišena telesna temperatura do 42°C;
- krvarenja po koži (najčešće po ušima, njušci, repu, nogama, stomaku i bočnim stranama trupa);
- krvav proliv;
- pobačaji;
- nesigurnost u hodu;
- otežano disanje i kašljanje,
- povraćanje.
Kako je ranije objasnio vršilac dužnosti direktora Uprave za veterinu Miloš Petrović, jako su bitne biosigurnosne mere, primena dezinfekcije i dezinsekcije gazdinstva u cilju kontrole virusa i bolesti.
- Bolest nije zajednička za životinje i ljude, tako da nije moguć prenos zaraze.Otežavajući faktor u kontroli ove bolesti je nepostojanje specifične terapije i vakcine - objasnio je Petrović.
Istakao je da kuga nanosi velike ekonomske gubitke i utiče na ekonomiju svake zemlje.
Dodaje da se ova bolest pojavila u Republici Srpskoj i Hrvatskoj, te da Srbija trpi veliki pritisak zbog prisustva virusa.
Kao se prenosi svinjska kuga?
- Lovci su veoma bitan faktor u širenju ove zarazne bolesti. Oni su u obavezi da prijave svaki slučaj uginuća divljih svinja koje pronađu u lovištu.Kada se bolest jednom pojavi kod domaćih životinja ona se širi i putem kontaminirane hrane i vode, kao i ishranom pomijama - rekao je Petrović.
On je apelovao na vlasnike životinja da svaku promenu zdravstvenog stanja prijave veterinaru, i naveo da postoje alarmi za prepoznavanje ove bolesti.
- Čest slučaj kod ove bolesti je naglo uginuće životinja. Svako uginuće životinja mora se hitno prijaviti veterinaru. U početku bolesti životinje su apatične, slabije jedu hranu i piju vodu, a nakon toga se javljaju promene na telu, plava boja kože, kao i krvarenja u okolini repa - ukazao je Petrović.
Kurir.rs