U Hrvatskoj je kampovanje zabranjeno na svim površinama koje nisu za to predviđene, ali se lokalne vlasti ipak susreću sa ilegalnim kamperima koji koriste "sivu zonu" kada je u pitanju zaustavljanje na parkinzima.
Globalni turistički trendovi pokazuju da nove generacije turista žele dinamičan i aktivan odmor, pa su kamperi sve češći izbor. Ovim, sve luksuznijim kućama na točkovima, popularnost je dodatno porasla u pandemiji, pa se mogu videti celi konvoji na putu prema željenoj destinaciji.
"Došli smo samo da parkiramo"
Ipak, i oni se moraju pridržavati pravila, a ne da pokušavaju da letuju - besplatno. Reporteri HRT-a proverili su da li to iskorišćavaju vlasnici kampera, pa su pitali putnike jednog takvog vozila koje su zatekli na parkingu da li znaju da su u prekršaju, ali su dobili odgovor da su samo došli na kratko da prošetaju, pa idu dalje.
Samo nekoliko metara dalje od njih jedno je parkirano vozilo na parkingu i prenoćilo. Oni, naravno, tvrde da nisu, a komunalac u obilasku nema dokaza da jesu.
Šta može komunalna kontrola?
- Mi ga upozorimo, videćemo onda njegovu reakciju, ako vidimo da ne reaguje, možemo mu izdati mandatnu kaznu, ili možemo uključiti turističku inspekciju. Njihove su kazne mnogo jače nego naše - kaže Zdenko Ivanac, organizator komunalnog redarstva u Zadru.
Prema Zakonu o ugostiteljskoj delatnosti, možete da kampujete samo na označenim površinama za to.
- Grad Zadar za ovu je sezonu pripremio oznake upozorenja da je zabranjeno kampovanje na pojedinim lokacijama. Komunalci su na usluzi građanima i izlaze na svaki poziv, a za sledeću turističku sezonu razmišljamo o tome da zabranimo saobraćaj kamperima u određenim delovima grada - kaže načelnik za komunalne delatnosti i zaštitu okoline Robertino Dujela.
(Kurir.rs/Vijesti.hrt)