Zanimljivo je da je bio prvi školovani keksar u tadašnjoj Jugoslaviji. Nijedan svoj proizvod nije patentirao, jer je smatrao da pripadaju narodu. Na službi u Leskovcu izmislio i prve grisine u tadašnjoj Jugoslaviji
BEOGRAD - Petar Tutavac, jedan od tvoraca čuvenog "plazma" keksa, preminuo je u 88. godini u Požarevcu gde je radio i ostao da živi, preneli su lokalni mediji.
Petra Tutavca je iz Hrvatske doveo je Miloš Reljin, na predlog tadašnjeg direktora Momčila Filipovića, osnivača kompanije "Bambi".
- Šezdesetih godina prošlog veka krenuo je u potragu za najboljim keksom u Evropi. Posle godinu dana obilaska svih fabrika, put me doveo do Milana, gde sam na velikoj reklami video “plazmon”. Taj keks se topio u ustima. Presekao sam i odlučio da se bavim samo tim keksom - govorio je Filipović.
Dok je tražio podršku za izgradnju keksare u Požarevcu, Filipović istovremeno traga i za stručnim kadrom. Obraća se Milošu Reljinu, koji na preporuku dovodi Petra Tutovca iz Hrvatske. Upravo njegovo ime vezuje se za početak proizvodnje “plazma” keksa u Srbiji.
Tutovac je radio u maloj proizvodnji keksa, gde nije bio zadovoljan. On tada s porodicom dolazi u Leskovac. Kada je došao, imao je diplomu majstora za proizvodnju keksa, koju je dobio na kursu u fabrici “Kraš”. U međuvremenu napredovao i posle sistematizacije postao tehnički direktor.
Ubrzo je pokrenuta akcija za izbor imena fabrike u Požarevcu. Naziv "Bambi" su dali roditelji i deca na tom konkursu. Nagrada je bilo porodično letovanje na moru. Inače, “plazmi” je Filipović dao ime.
Tutavac je umro u nedelju uveče i bio je tvorac keksa "domaćica" i jedan od autora recepture "plazma" keksa.
Hrvatski mediji su podsetili da je Tutavac rođen 1934. u Podgradini nedaleko od Opuzena (danas opština Slivno). Sa trinaest godina je završio pletarski zanat u Opuzenu i postao KV radnik pletar. Tada je nekoliko godina pleo korpe u kojima se nosio hleb.
Godine 1949. preko sindikata se javio na kurs za keksara u Zagrebu koji je raspisala fabrika Kraš, gde su on i još jedan polaznik izučili keksarski zanat. Zanimljivo je da je bio prvi školovani keksar u tadašnjoj Jugoslaviji. Zatim je otišao u vojsku, a nakon povratka zaposlio se u Krašu, piše Slobodna Dalmacija.
„Kraš je tada bio jedina konditorska industrija i sve ostale koje su se kasnije pojavljivale potekle su od njega“, rekao je tada Petar, koji je uz rad pohađao Višu Krašovu školu za inženjera konditora u proizvodnji.
Njegov diplomski rad i prvenac u konditorskoj industriji bila je domaćica. Keks je kasnije doživeo različite varijacije, ali osnova je ostala ista kakvu je zamislio Petar Tutavac u svom diplomskom radu pedesetih godina prošlog veka.
Petar Tutavac bio je verni navijač Hajduka. “Naravno da sam navijač Hajduka, čak sam sedamdesetih godina organizirao i „Bilu noć“, jer nas je bilo na stotine navijača u Požarevcu, i donirao sredstva za izgradnju stadiona u Poljudu. Ali, tada je fudbal bio fudbal” izjavio je prošle godine Tutavac.
Tutavac je stvorio brojne poslastice, prvi u Jugoslaviji napravio je grisine i bio prvi stručni majstor keksar u bivšoj državi. Osim domaćice i plazme zaslužan je i za štrudlu od smokava, Belvit keks, Bakin kolač i mnoge druge recepte.
Tutavac nijedan svoj proizvod nije patentirao, jer je smatrao da pripadaju narodu.
„To su bila neka druga vremena, kada se znanje nije skrivalo nego se delilo. Sve što sam radio, sve moje recepture i proizvodi, rađeni su pod imenom Bambi tehnologije. Uvek sam smatrao da sve to pripada narodu, da se tako jača društvena snaga i ugled naše zemlje na domaćem i svetskom tržištu. Bila su to vremena kada su važila neka druga pravila i odnosi među ljudima. Ma meni je dobro i ovako, ja sam srećan čovek“, rekao je u svom poslednjem razgovoru za Slobodnu Dalmaciju.
Kurir.rs/Slobodna Dalmacija/RTV Biser/Novosti