ECB O UBRIZGAVANJU NOVCA: Novi udar na franak već u četvrtak?

Evropska centralna banka odlučiće da li će i u kom opsegu pokrenuti program ubrizgavanja novca u finansijski sistem evrozone radi povećanja likvidnosti i podsticanja privredne aktivnost.

ZAGREB - Analitičari Admiral Marketsa predviđaju da bi novi udar švajcarskog franka na deviznom tržištu mogao da usledi već u četvrtak, 22. januara.

Tog dana je zakazan sastanak guvernera Evropske centralne banke, na kojem bi trebalo da se odluči da li će i u kom opsegu ECB pokrenuti program ubrizgavanja novca u finansijski sistem evrozone radi povećanja likvidnosti i podsticanja privredne aktivnosti.

O tom programu, kako prenosi portal Seebiz, raspravlja se već mesecima, ali ECB okleva s njegovim pokretanjem jer želi da postigne konsenzus među guvernerima centralnih banaka pojedinih zemalja, članica evrozone.

Blumberg je objavio rezultate ankete u kojoj ekonomisti procenjuju da će predsednik ECB Mario Dragi verovatno ove nedelje najaviti program otkupa državnih obveznica od 550 milijardi evra.

Glavni protivnik uvođenju tog programa donedavno bio je guverner Nemačke centralne banke koji je smatrao da takav program ne bi doneo rezultate i da bi imao mnoge neželjene posledice, ali je kasnije popustio u svom stavu na osnovu čega mnogi analitičari smatraju da je pokretanje programa ipak moguće.

Ukoliko ECB pokrene program, evro bi mogao dodatno da oslabi u odnosu na ostale najtrgovanije valute, a pogotovo u odnosu na američki dolar i švajcarski franak, a ako do pokretanja programa ne dođe, evro bi mogao privremeno da ojača.

Promena odnosa evra prema dolaru svakako će uslediti i to za dva do tri odsto, ali će njen smer zavisiti od toga kakva je odluka doneta, kažu analitičari Admiral Marketsa.

Ako se program primeni evro će pasti za ta dva do tri procenta u odnosu na dolar, a ako se ta odluka ne usvoji, evro će ojačati ka dolaru za isti procenat.

U odnosu evra prema švajcarskom franku smer promene bi bio isti kao i sa dolarom, ali se očekuje da procentualna promena bude mnogo veća, s obzirom na to da se njihov međusobni odnos još nije stabilizovao nakon prošlonedeljnog naglog i nenadanog skoka franka i na činjenicu da se taj kurs i dalje menja iz sekunde u sekundu.

Sudbinu evra pratiće i sve nacionalne valute koje imaju fiksni odnos prema evropskoj zajedničkoj moneti.

(SEEbiz)