Vrnjačka Banja - Odmor u zelenoj oazi i pred praznike gotovo rasprodat pred praznike! Predsednik Opštine Đurović otkriva mere koje će očuvati zelene banju
Vrnjačka Banja, jedna od najpopularnijih turističkih destinacija u Srbiji, već sada je gotovo u potpunosti rasprodata za predstojeće praznike. Mnogobrojni projekti, moderni turistički kapaciteti i bogati sadržaji privlače posetioce tokom cele godine. Ipak, ono što ostaje srž ove banje jeste njena prirodna lepota - raskošni parkovi, lekoviti izvori i zelenilo koje se pažljivo čuva čak i usred ubrzanog razvoja.
U emisiji „Puls Srbije“ novinarka Vesna Đorđević razgovarala je sa Bobanom Đurovićem, predsednikom Opštine Vrnjačka Banja, upravo o tome kako je ovo mesto uspelo da sačuva svoju “zelenu dušu” uprkos naglom rastu i savremenim turističkim potrebama.
Boban Đurović, predsednik Opštine Vrnjačka Banja, govorio je o očuvanju prirodnih resursa i kontrolisanoj urbanizaciji:
- Suština razvoja Vrnjačke Banje jeste da se zasniva pre svega na svojim lepotama, odnosno prirodnim celinama koje su očuvane i u ovom vremenu teške urbanizacije, pogotovo u turističkim mestima koja su sve popularnija. Trebalo je naći ravnotežu, sačuvati taj prirodni ambijent, sačuvati blagodeti koje imate u svom mestu. Mi, na primer, imamo izvorište, imamo te parkove, oplemeniti ih, unaprediti ih, a pritom ne zaustaviti razvoj. Stepen razvoja zasniva se na atraktivnosti i želji da neko investira, ali Vrnjačka Banja se, pre svega, oduprla velikim pritiscima svojim planskim aktivnostima, koji su definisani tako da ne dozvoljavaju gradnju u centru, već je proširila svoje parkovske površine na skoro 60 hektara uređenih parkova. Siguran sam da nijedna turistička destinacija u Srbiji, pa i šire, nema toliko zelenih površina - rekao je Đurović i dodao:
- Pokušali smo sve zone koje su ostale neurbanizovane da stavimo pod zaštitu Zavoda za zaštitu prirode i Zavoda za zaštitu spomenika i da to sve bude ubačeno u naš plan generalne regulacije. Pritisci da se to promeni postoje, pogotovo oni koji su na svojim lokacijama videli interes za gradnju, ali ono što je sada situacija - i nadam se da će takva i ostati - jeste da centar Banje i pojedine okolne zone sa prirodnom celinom budu isključivo predmet ulaganja, održavanja i stvaranja novih zelenih pojaseva.
Ljudi danas žele da pobegnu iz velikih gradova, od buke i gužve, i da odmor provedu u mestima sa velikim parkovskim površinama i prirodnim blagodetima. Naravno, to prati i hotelska infrastruktura, ali treba voditi računa o ambijentu prirode.
Svaki investitor koji gradi u Vrnjačkoj Banji ima obavezu da na svakih 100 kvadrata izgradi ili zasadi jedno stablo. Ovo je jedna od mera usvojenih na sednici Skupštine opštine.
- Ta mera 100 kvadrata - jedno stablo pokazala se kao dobra i stimulativna. Osim toga, planovi su koncipirani tako da svaka zgrada mora imati podzemne garaže i zeleni pojas od 30% oko objekta. Na taj način učestvujemo u poboljšanju kvaliteta životne sredine. Sve to je deo naše strategije da zaštitimo ambijent i ostavimo ga budućim generacijama - rekao je Đurović.
Zabranjeno preuzimanje dela ili čitavog teksta i/ili foto/videa, bez navođenja i linkovanja izvora i autora, a u skladu sa odredbama WMG uslova korišćenja i Zakonom o javnom informisanju i medijima.
Kurir.rs
Pogledajte akciju sadnje u Novom Sadu:
DRŽAVA ISPUNILA SVE OBAVEZE PREMA POLJOPRIVREDNICIMA: Nema razloga za proteste, Ministarstvo učinilo sve što je u njihovoj nadležnosti