LETOVANJE S DECOM: Evo o čemu da mislite kada krenete na ODMOR SA MALIŠANIMA! Ako se ovo desi NE PANIČITE, već pratite UPUTSTVA!
Foto: Shutterstock/KonstantinChristian

SAVETI ZA RODITELJE

LETOVANJE S DECOM: Evo o čemu da mislite kada krenete na ODMOR SA MALIŠANIMA! Ako se ovo desi NE PANIČITE, već pratite UPUTSTVA!

Žena -

Vreme je godišnjih odmora i uživanja s porodicom. Iako većina ljudi odmah pomisli na more, treba imati u vidu da je tu destinaciju, ukoliko ste mladi roditelji, možda najbolje izbeći u prvim mesecima bebinog života.

Ovi meseci idealni su za uživanje s porodicom, ali važno je da znate da su vaši mališani tada izloženi brojnim faktorima koji im mogu narušiti zdravlje

Naime, stručnjaci kažu da su mališani do šestog meseca posebno osetljivi i da sa njima, generalno, nije preporučljivo mnogo se udaljavati od mesta prebivališta. Za to će biti prilika kasnije.

Kada je reč o deci starijoj od šest meseci i godinu dana, jasno je da su i ona osetljiva na razne faktore tokom leta, pa ih treba dobro zaštititi tokom toplih meseci, a posebno kada ste na moru ili planini.

Na sunce samo rano ujutro i predveče

deca
foto: Profimedia

Velike vrućine deluju razdražljivo na sve, a isto tako hladovina lako može da zavara, pa je najbolje da od 10 sati pa sve do pet popodne roditelji sa decom ne izlaze na sunce. Visoka temperatura, povraćanje i razdražljiv plač kod dece mogu da budu znaci sunčanice, a u nekim slučajevima mogu da ukazuju i na pojavu mnogo ozbiljnijeg oboljenja, poput meningitisa. U prvom slučaju, dovoljan unos tečnosti, upotreba lekova koji smanjuju temperaturu veću od 38,5, i neizlazak na sunce dan-dva biće dovoljni za terapiju. Naravno, obavezna je zaštita kože u vidu kreme s faktorom 50 i kapica. Uz to, uvek treba koristiti flaširanu vodu za decu gde god se nalazili.

Dete ne sme da dehidrira

dete, plivanje, voda
foto: Printscreen

Proliv i povraćanje sa temperaturom malo dete mogu da iscrpe i uzrokuju da mu bude neophodna infuzija. Blaži gubici tečnosti (dehidratacija) mogu se nadoknaditi elektrolitnim rastvorima, koji se piju po gutljaj na pet minuta. Zato je važno da ih roditelji uvek imaju pored sebe, a oni, ukoliko su rastvoreni, mogu da traju i po 24 sata. Obavezno je imati i neki probiotik. Oni se deci mogu davati i preventivno svakog dana. I za kraj zapamtite, kasno leto, odnosno septembar, mnogo su prijatniji period za letovanje s malim detetom.

Šta kad se dete razboli

Deca, Stomačni Virus, Novi virus
foto: Shutterstock

Sladoled, razni kremasti kolači, pa čak i voda iz bazena koje se dete nagutalo mogu da budu uzroci crevnih infekcija. U tim slučajevima važno je detetu nekoliko dana pripremati dijetalnu hranu u vidu kuvanog krompira, šargarepe, pirinča na vodi, jogurta, kiselog mleka, banana, tosta, supica iz kesice... Sokovi, mleko, slatkiši i sladoled tada ne dolaze u obzir. Ukoliko je temperatura visoka (oko 39 stepeni ili viša), dete ima više proliva dnevno, malaksalo je i nema snage, obavezno ga odvedite lekaru.

(Kurir.rs)

Bonus video:

03:08

Sestra Filipa Cara na finalu zadruge 5: Ako je Dalila njegova sreća, mi se nećemo mešati

Prijavite se za kurir 5 priča
Naš dnevni izbor najvažnijih vesti

* Obavezna polja
track