OD JANUARA U SRBIJI NOVI USLOVI ZA PENZIJU: Starosna granica će se pomerati sve do 2032. godine! Ovde su svi detalji koje treba da znaju i muškarci i žene
Cilj je da se izjednači starosna granica za žene i muškarce
Svi oni koji planiraju da od Nove godine odu u zasluženu penziju moraju da znaju da za nepuna dva meseca počinju da važe nova pravila.Propisi nalažu da će uslov za odlazak žena u penziju od 1. januara biti da su napunile najmanje 63 godine i 10 meseci. Kada će se starosna granica za muškarce i žene izjednačiti i kako povezati staž da bi se ostvarilo pravo na penziju govorio je direktor sektora za ostvarivanje prava iz penzijskog i invalidskog osiguranja Fonda PIO Vladimir Stanković.
Vladimir Stanković ističe da je tendencija da se starosna dob kod muškaraca i žena za odlazak u penziju izjednače.
Stanković ukazuje na to da treba napraviti razliku između starostne penzije i prevremene starosne penzije.
- Što se tiče starosne penzije, uslov koji se odnosi na muškarce, već godinama unazad je isti, to je 65 godina života i najmanje 15 godina staža - podseća Stanković.
Za žene se starosna granica iz godine u godinu pomera – trenutni uslov su 63 godine i osam meseci, a već sledeće godine će za penziju biti potrebno dva meseca više, odnosno 63 godine i 10 meseci.
Kako navodi, uslov za ostvarivanje prava na starostnu penziju, pomeraće se za dva meseca u svakoj narednoj godini, što bi značilo da će do 2032. godine uslov za ostvarivanje prava na starosnu penziju kod muškaraca i žena biti isti.
Kada je reč o prevremenoj penziji, uslovi i za muškarce i žene su isti – 40 godina staža i najmanje 60 godina života.
Bar dve godine pre odlaska u penziju proveriti staž
Govoreći o dokumentaciji koju je potrebno prikupiti za ostvarivanje prava na penziju, Stanković naglašava da je potrebno da se dve godine ranije pre nego što bi trebalo da se penzionišu pre svega informišu da li je staž regulisan u Fondu PIO.
Samo na onaj staž koji je utvrđen u Fondu PIO može se izračunati iznos penzije, napominje Stanković.
Prema njegovim rečima, ono što često ljudi nekako ostave po strani je činjenica da nije dovoljno samo primati platu, već je neophodno da poslodavac uplaćuje i doprinose.
- Najbolje je dok se kod trenutnog poslodavca odmah proveri uplaćuje li doprinose. Sve kasnije,to postaje problem", kaže direktor sektora za ostvarivanje prava iz penzijskog i invalidskog osiguranja Fonda PIO.
- Provera može da se izvrši na više načina. Najjednostavnije je elektronskim putem preko sajta fonda PIO, gde prethodno možete da uzmete odgovarajući zaštitni kod u našim filijalama. Takođe i na šalteru u filijali PIO, mogu vam izdati evidenciju šta dosad od doprinosa uplaćeno - objašnjava Vladimir Stanković.
Šta raditi u slučajevima gde nije uplaćivan staž
Stanković je spomenuo situacije gde su poslodavci u međuvremenu prestali da postoje a da nisu redovno uplaćivali doprinose.
- Ukoliko se radi o ljudima kojima nije uplaćen doprinos, a nemaju najmanji broj godina staža osiguranja, daje im se mogućnost da sami uplate svoje doprinose. To su retke situacije, ali je to način da se prevaziđe taj problem - kaže Stanković.
Onome ko je stekao uslove za penziju izdaje se prvo privremeno rešenje, u odnosu na one podatke koje je Fond PIO u tom trenutku utvrdio.
- Zakonski smo mi dužni da posle tri godine uradimo konačno rešenje, ukoliko je za taj period zaista došlo do promene podataka. Ako jeste, donećemo novo rešenje, koje opet može biti privremeno ili pak konačno, odnosno trajno - navodi Stanković.
U slučaju onih koji su deo staža ostvarili u inostranstvu, potrebno je da penzioni fond te države donese rešenje.
- Srbija je zaključila 35 međunarodnih sporazuma s drugim državama, što je pravni osnov da se staž koji je ostvaren u nekoj stranoj državi i ovde sabira ukoliko nedostaje godina staža radi ostvarivanja prava na penziju - kaže Stanković.
Dodaje da je zakonski rok za to dva meseca. Naravno, to će se poštovati ukoliko su podaci utvrđeni ili pak nema nekih većih problema u vezi sa njima, zaključuje Stanković.
Kurir.rs/ RTS/ A. K.
KOLIKO JE BOGATSTVO ODBEGLE DINASTIJE AL ASAD? Od basnoslovne cifre da vam se zavrti u glavi, mnogi veruju da to nije sve