Slušaj vest

Neke kompanije je koriste za jačanje lojalnosti i morala zaposlenih, drugi je daju zato što ih država obavezuje na praznično nagrađivanje, a oni uspešni je isplaćuju na kraju godine kako bi podelili dobit i sa radnicima. Trinaesta plata ipak u većini zemalja, pa i u Srbiji, nije posebno definisana Zakonom o radu, pa poslodavci nemaju obavezu da ovaj vid nagrade isplaćuju svojim zaposlenima na kraju poslovne godine.

Poslednji podaci Mreže za poslovnu podršku koji se nisu značajnije menjali u ovoj godini, pokazuju da manje od 20 odsto kompanija u Srbiji isplaćuje 13. platu u nekom obliku. Bez obzira da li je reč o klasičnoj zaradi, bonusu na platu ili drugom vidu stimulacije koja se radnicima isplaćuje tokom godine, a ne samo pred praznike, preduslov je to da kompanija ostvaruje dobre poslovne rezultate.

Stimulacija da se zadrže radnici

Istraživanje je pokazalo da je uglavnom isplaćuju srednja i veća preduzeća, mada ima slučajeva da se 13. plata beleži i u malim firmama, sa 15, 20 ili 30 zaposlenih. Sve je više kompanije koje ovu vrstu stimulacije koriste da bi zadržale i nagradile radnike, s obzirom na to da je velika kriza i nedostatak radne snage. Poreski tretman ovih bonusa je isti kao i u slučaju zarade, pa se i na njih plaćaju porezi i doprinosi.

Dragoljub Rajić iz Mreže za poslovnu podršku kaže da je ova godina bila godina oporavka od inflacije i većina firmi je gledala kako da se održi u poslu. Malo je onih koji su, dodaje, imali neki vrtoglavi rast i uspehe da bi to rezultiralo isplatom bonusa.

0802-dragan-kadic.jpg
Dragoljub Rajić Foto: Dragan Kadić

- U prvih šest meseci ove godine firme su jedva pokazivale rast i pomake u odnosu na prethodnu godine. Jedna godina inflacije u privredi znači dve godine oporavka. Cele godine su se osećale i posledice rata u Ukrajini, rasta cene energenata, a i u Evropi su se osećale posledice poskupljenja kredita, zbog čega je bilo manje i investicija, pa i rasta zarada. Prošle godine smo imali detaljno istraživanje, prikupljeno iz više izvora i ništa se bitnije nije menjalo. U nekim sektorima poput građevinske industrije imali smo krizu zbog nedostatka radne snage. U takvim uslovima je teško ostvariti rezultate koji bi doveli do isplate bonusa - kaže Rajić.

Na pitanje kakva je situacija u svetu, on kaže da to zavisi od zemlje do zemlje. Kod nas i dalje više od 40 odsto zaposlenih radi u javnom sektoru. Više ima samo u skandinavskim zemljama, ali je njihova produktivnost javnog sektora i do 300 odsto veća.

- Sa njima se ne možemo porediti, a sa kime možemo to zavisi koji deo sveta posmatrate. U Severnoj Americi ili Japanu, pa i u Australiji bonusi se isplaćuju u zavisnosti od uspešnosti firme i oni su u nekim slučajevima vrlo visoki. Trinaesta plata je model koji je prisutan u zemljama koje imaju parlamentarni socijalizam u modernom smislu reči poput Nemačke, Austrije, Češke ili Italije.Bonusi se isplaćuju na različite načine, kroz dodatnu platu, nagradu, pa i procenat preko akcija ukoliko je firma na berzi - kaže Rajić.

Uspešna firma, veća šansa za 13. platu

Trinaesta plata će ove godine opet biti isplaćena u uspešnoj domaćoj firmi "Metalac", koja već više od dve decenije na ovaj način motiviše zaposlene, pre svega, zahvaljujući dobrim rezultatima.

- Ove godine smo po rezultatima dobri i biće ponovo isplaćeni i bonusi. Dajemo polovinu za Novu godinu. Bitno je da svi zaposleni dobiju isti iznos. Kakva god da je plata u toku godine, ljudi se obraduju nagradi i to ima malo i socijalni momenat, ali je i motivišuće za zaposlene. Iako u zakonu nije navedeno da se bonusi moraju isplatiti u ovim uslovima, to mnogo znači zaposlenima - kaže Dragoljub Veselinović, vlasnik ove kompanije.

shutterstock-1923416606.jpg
Većina zaposlenih ipak neće osetiti blagodeti dodatne 13. plate Foto: Shutterstock, Ilustracija

U Industriji mesa "Topola" za "Politiku" kažu da su ove godine tri puta povećavali plate i da ide još jedno povećanje od 13 procenata.

- Bez obzira na to, za zaposlene imamo različite vrste stimulacija koje se dodeljuju na mesečnom nivou i to za redovnost na poslu, radni učinak, vrstu posla koju radnik obavlja, prekovremene sate… Bonusi i dodatne nagrade se uz platu isplaćuju svakog meseca i kada se to pogleda na godišnjem nivou, to je i više nego da smo jednokratno isplatili 13. zaradu. Svaka nagrada za zaposlene je vrlo motivišuća - kaže Vukoje Muhadinović, vlasnik i generalni direktor Industrije mesa "Topola".

Ekonomisti kažu da većina zaposlenih ipak neće osetiti blagodeti dodatne 13. plate. Kada je reč o privredi, rast zarada i dalje u većini sektora kasni za inflacijom. Osim onih koji rade na takvim poslovima da imaju plate iznad 1.200 i 1.500 evra u dinarskoj protivvrednosti, većina je nezadovoljna i oseća da su izgubili na vrednosti zarade. Razlog je to što one ne podmiruju njihove potrebe i prinuđeni su da se dodatno snalaze kako bi nešto više i osetnije pružili svojim porodicama.

Kurir.rs/ Politika/ S.Đ.

02:49
Gradonačelnik Niša o isplati zaostalih plata građanima čije firme su otišle u stečaj Izvor: Kurir televizija