"DA LI JE MOGUĆE PREŽIVETI SA 2.000 DINARA 9 DANA" Jeste, a evo i kako! Student potrošio novac, pa zatražio pomoć: Odmah dobio detaljan jelovnik i cenovnik
Jedan student zatražio je pomoć oko pripreme hrane, jer je ostao bez novca. Naveo je da nije izbirljiv, da jede sve i da mu nije problem da ima samo jedan obrok dnevno. Bez novca je ostao, kako kaže, zbog lečenja jednog člana porodice.
Da li je moguće preživeti sa 2.000 dinara devet dana?
"Dobro zaista baratam novcem. Student sam, ne idem u menzu već dugo pošto na masteru nisam na budžetu, počeo sam uveliko da zarađujem pa mi menza nije više ni trebala, plaćam sebi stan, imam za svoje potrebe, dakle nije da nemam. Međutim, početkom ovog meseca dao sam ogromnu svotu novca za lečenje člana porodice, za medicinske troškove i ostalo. Nije mi žao, i eto bukvalno sam dao maltene sve što sam imao, zdravlje na prvom mestu. Ali eto sada dok ne dođe prvi u mesecu, polako nemam ni za hranu više. Zanimaju me da li postoje neki kulinarski trikovi, saveti kako razvući za hranu ovu svotu novca devet dana, jel moguće ili da ni ne pokušavam haha?
Nisam izbirljiv, jedem sve, naviknut sam na 3 obroka zbog treninga, ali Bože moj, nije mi problem svesti na jedan obrok i vodu. Samo me zanima kakav bi to obrok mogao da bude", upitao je ovaj student na forumu Redit.
Potom je, nakon što su mu nidili novac, dodao i da ne traži takvu vrstu pomoći, nego trikove kako da spremi jela.
"Očigledno pojedini misle da je ovaj post apel za pomoć. NE. Kao što vidiš po kategoriji Food/Drink, zanimaju me kreativna jela i saveti i plan ishrane kakav bi bio i kakva jela drugi mogu da spreme/spremaju i na kliko dugo kad je ovako mali budžet. Ništa više. Cenim spremnost na humanost doduše pokazanu ovde, to je uvek lepo videti u ovoj zemlji čak i na ovoj aplikaciji", naveo je on.
U komentarima su se javili i oni koji su mu predložili da nađe dodatni posao koji može da mu donese dnevnu zaradu, ali bilo je i onih koji su naveli namirnice koje da koristi i dali još po koji korisni savet.
"Projino brasno, jaja, pirinač bez mesa, popara, prženi krompir...", "Nakuvaj pasulj za ručak, palenta ili prženice za doručak/večeru, za ručak je isto super kombinacija kuvani krompir i jaja i ako imaš neki beli sir...", "Jedna stvar koja je meni uvek pomogla u studentskim danima kad sam ostala bez para i nisam imala za hranu - palačinke. Brašno i voda i jestive su, ako imaš mleka, šećera, soli i ulja, još bolje, i uz to tegla domaćeg pekmeza (a realno ni kupovni nije skup). Imala sam period kad sam ih jela za svaku večeru jedno 2 nedeljno, nije najhranjivije, ali preživi se", pisali su ljudi u komentarima.
Javila se i jedna žena koja je objasnila kako je moguće da se "prerađuje staro i dobije novo jelo".
"Naučila sam od jedne mudre žene kako se od jednog ručka i onoga što se ne pojede može napraviti ručak za naredni dan i tako skoro do kraja nedelje. Nije ono što ti baš treba, ali je kreativno i ne škodi da pomenem, može da bude od koristi. Danas kuva paradajz čorbu, jaču, sa testom i rendanim sirom, ljuću, da drži duže. Sutra u ostatke stavi ćuftice od mesa i napravi ćufte u paradajz sosu sa pireom. Prekosutra, doda malo paradajz soka u ostatke ćufti, izgnječi ćufte viljuškom, doda začine, obari testetinu, sve pomeša i ima bolonjeze pastu. Četvrtog dana ostatke paste stavi u rernu, doda malo obarenog testa i paradajz soka, začina, prezli, sira - lazanja. I tako skoro nedelju dana živi na paradajz čorbi koju dorađuje i prerađuje u novo jelo", objasnila je ona.
U jednom komentaru se javio i korisnik koji je naveo da hrani četvoročlanu porodicu sa 50-60 hiljada mesečno i objavio detaljan jelovnik i cenovnik.
"Hranim cetvoroclanu porodicu sa 50-60k mesecno (mogli bi manje al nemamo potrebu da štedimo), živimo na ramsteku, vrganjima, piletini, kuvanom, kajmaku, jajima, slanini, siru, gibanicama, povrću, pastama (bar jednom mesečno tartufata) itd itd. Samo planiranje", piše u komentaru uz jelovnik.
Kupi brašno. Lebac mesi. Leba, soli i vode i neku povrćku. Ništa ti neće faliti. Ja sam 2013. živeo sa 5000 dinara mesec dana više meseci. Dobro 5000 nije ekvivalent od pre 11 godina nego neka to bude 15000 dinara danas. Nisam lebac mesio. Još sam ponekada uzeo neko jeftino crveno vino za kuvanje i od tog se ušibao s vremena na vreme da zaboravim u kakvom sam kur... bio.Jedna stvar koja je meni uvijek pomogla u studentskim danima kad sam ostala bez para i nisam imala za hranu - palačinke. Brašno i voda i jestive su, ako imaš mlijeka, šećera, soli i ulja, još bolje, i uz to tegla domaćeg pekmeza (a realno ni kupovni nije skup). Imala sam period kad sam ih jela za svaku večeru jedno 2 tjedna, nije najhranjivije, ali preživi se :)
DRŽAVA ISPUNILA SVE OBAVEZE PREMA POLJOPRIVREDNICIMA: Nema razloga za proteste, Ministarstvo učinilo sve što je u njihovoj nadležnosti