Slušaj vest

Vesna iz Beograda vlasnica je prve kuće od srpske konoplje, pravog predstavnika ekološke arhitekture koja je sada globalni trend. 

Kako se živi u kući od jestivog materijala, kako se zimi greje, a leti hladi u njoj, kako se gradi i kako izgleda unutra, te zašto je Vesna odabrala baš konoplju a ne kamen, blato ili slamu.

Vesna je doslovno zasadila i uzgojila svoju kuću a onda i pokazala kako izgleda deo biljke konoplje od koje je nikao njen dom na Kosmaju, u kom se i skućila sa svoja četiri psa i dve mačke.

Na pitanje kako je moguće da se uzgoji kuća od konoplje, Vesna, prevodilac i turistički vodič, kaže - to je lako, to može svako!

Prva srpska kuća od konoplje na Kosmaju Foto: Youtube printscreen/Ekovizija TV/Srbija za početnike

- Prvi susret s konopljom bio je u inostranstvu a nisam ni znala da gledam u proizvode od konoplje... Na pitanje zašto baš konoplja, Vesna kaže da je drvo dragoceno, šume nestaju, blato je težak i naporan rad i ne može da se gradi na visini sa njim, a slama je zbog miševa i vlage teška za rad... A kamen? Pa ko još zna da kleše i pravi svoju kuću od njega...

Dvadeset godina je Vesna izučavala gradnju kuće od konoplje pomenuvši one u Francuskoj i SAD izgrađene od konoplje odnosno dela te biljke koji se zove pozder.

 - To je ta kučina... taj materijal se zove konobeton a njegova svojstva su izvanredna, kaže Vesna i pojašnjava:

- Kad je zasadite čisti tlo od radioaktivnih materijala, proizvodi kiseonik, i treba joj samo 4 meseca da izraste i imate sasvim dovoljno materijala da od nje napravite kuću, već sledeće godine možete da pravite pelet od nje i da se grejete, nije potrebno da sečete šumu zbog drva... Zamislite da može da vam hrana stigne upakovana u pakovanje koje možete da pojedete, nabraja Vesna sve prednosti uz naglašavanje da je reč o biljkama evropske odnosno industrijske konoplje koja se uzgaja i kod nas ali pod posebnim uslovima i uz posebne dozvole nadležnih državnih organa.

Vredna vlasnica Vesna, rođena Beograđanka i gradsko dete, koja sada živi svoj san okružena prirodom

konoplja 9.jpg
Foto: Youtube printscreen/Ekovizija TV/Srbija za početnike

Vesna dodaje i da je ova sorta konoplje uz proso i heljdu najstarija vrsta žitarice, te da se gajila hiljadama godina. Vlakno je bilo dragoceno - služilo je za konopce, tkanine, jedra, ishranu životinja...

Vesna kaže da ona od konoplje koristi samo vlakno i pozder odnosno trice i kučine, ako dosad niste znali šta su to trice i kučine.

U Odžacima postoji i muzej konoplje, a Srbija je nekad bila jedan od najvećih proizvođača, diktirala cenu konoplje, sve do polovine 20. veka, a Nemačka je jedan od najvećih uvoznika. Najveći proizvođači su danas SAD, Kina, Kanada, Francuska... 

Kako srpska kuća od konoplje izgleda unutra Foto: Youtube printscreen/Ekovizija TV/Srbija za početnike

- Moja kuća je prva kuća od srpske konoplje - kaže Vesna dodajući da ih u Srbiji ima ukupno tri ali da se samo u njenoj stalno živi. 

Kuće od konoplje imaju izuzetna izolaciona svojstva i nisu zapaljive za razliku od slame i drveta a pošto je materijal savitljiv odlične su i za trusna područja.

Letos kad je bilo izuzetno vrelo, kod Vesne je u kući moglo bez problema da se sedi ali jedini problem je trenutak kad se otvore vrata i vrućina uđe unutra.

- Leti ima prijatnu svežinu, a zimi nema vlage što je bio moj tvrdoglavi razlog zašto baš konobeton a neki drugi prirodni materijali - objašnjava Vesna dodajući da se zove betonom jer ima tu čvrstinu ali ne i cement unutra nego se trica ili pozder meša s krečom i vodom...

- Zidove smo napravile jedna žena - Caca i ja, i trebalo nam je mesec i 10 dana...

Vesna je u svojoj kući koja diše i miriše dočekala treću zimu i više je nego zadovoljna spokojnim životom koji živi daleko od buke, u miru i prirodi.

konoplja 6.jpg
Foto: Youtube printscreen/Ekovizija TV/Srbija za početnike

 Iako je gradsko dete, ona se danas ne libi nijednog posla, uzgaja svoju hranu i ima svoje malo održivo gazdinstvo što je i bio njen san. 

Kurir.rs/Youtube Ekovizija TV/Srbija za početnike