KO PLAĆA POREZ NA PRENOS APSOLUTNIH PRAVA? Kod nas se ova stavka definiše ugovorom - Šta vas čeka ako ne platite na vreme
Kada se desi da kupac kupuje nekretninu od fizičkog lica, ili od pravnog lica kojem osnovna delatnost nije promet nepokretnosti, biće dužan da plati porez na prenos apsolutnih prava. On se plaća prilikom prenosa prava svojine na nepokretnosti uz naknadu, a poreska obaveza nastaje danom zaključenja ugovora o prodaji.
- Porez na prenos apsolutnih prava po pravilu plaća kupac, što se definiše ugovorom, a to je praksa kod nas. Zakonsko rešenje je da je obveznik tog poreza prodavac, međutim u praksi se ugovorom kod nas najčešće reguliše da tu obavezu plaća kupac, što je najčešći slučaj od devedesetih godina na ovamo - kaže za Biznis Kurir Uroš Jovanović, vlasnik agencije Art nekretnine.
On dalje objašnjava šta se dešava ako kupac ne preuzme ovu obavezu koju ugovorom mora da ispuni.
- Pošto je poreski obveznik za to pred zakonom prodavac, suštinski prodavca će juriti Poreska uprava i od njega to naplatiti, a onda će prodavac bizi upućen faktički na parnicu prema kupcu, ako se već kupac obavezao da će tu obavezu da ispuni. Drugim rečima, ako kupac ne plati, Poreska uprava će pozvati prodavca da plati porez i on će to morati da izvrši, gde prodavac može da pokuša da "natera" kupca da plati tu obavezu po dogovoru. Ako u tome ne uspe, svoja potraživanja može da naplati od kupca kada pokrene parnicu nakon svega - objašnjava on.
Jovanović potom kaže da porez iznosi 2,5 posto od kupoprodajne cene, s tim da napominje da Poreska uprava ima pravo da porez naplati u većoj vrednosti ako proceni da nekretnina vredi više novca od onog koliko je navedeno u kupoprodajnom ugovoru.
- Dakle, slično je kao kod prometa automobila. Ako u ugovoru piše da stan košta 100.000 evra, porez na prenos apsolutnih prava bi bio 2.500 evra, ali Poreska može da nekretninu zbog lokacije, stanja, godine izgradnje i mnogih drugih razloga proceni na veću cifru, što i ovaj porez ćini većim. Ipak, sve ovo se najčešće završava na kupoprodajnoj ceni.
Kaže da su plaćanja poreza apsolutnih prava oslobođeni kupci prvog stana, s tim da to ne mogu biti stranci i da ovo pravilo važi samo za naše državljane.
- Ovo za naše sugrađane predstavlja jednu vrstu subvencije koja postoji već godinama, i koja se na tržištu prosto ustalila, ali svakako da država ima mogućnost da ovu olakšicu i ukine vremenom, iako ne verujem da će do toga doći. Imate ograničenje po domaćinstvu do 40 kvadrata plus 15 kvadrata po članu domaćinstva. Treba pojasniti da ako se tih 15 kvadrata jednom iskoristi recimo na konto deteta, to lice gubi pravo da u daljoj kupovini ostvaruje pravo na ovaj popust. Imate mogućnost da birate: ako supružnici kupuju prvi stan i imaju oslobođenje 40+15 kvadrata, bolja je opcija da se kupe dva odvojena stana kada će svaki supružnik imati pravo na olakšicu od 40 kvadrata, jer bi u prvom slučaju kada jednu olakšicu već iskoristili, bez nje ostajali trajno - objasnio je Jovanović.
VELIKA OČEKIVANJA SAVETA STRANIH INVESTITORA ZA SRBIJU Premijer Vučević: Preporuke iz "Bele knjige" daju smernice za budućnost