U BEOGRADU I STOKHOLMU STVARALA 15 GODINA, A ONDA OTIŠLA NA SELO NA ZLATIBORU: Ana nastavila da gradi karijeru na planini, a za to ima dobar razlog (FOTO)
Zlatiborsko selo Tripkova od skoro je bogatije za jedinstveni umetnički prostor stvoren iz vizije akademske vajarke Ane Lazić
Zlatibor sve više privlači mlade iz urbanih sredina kao idealna životna destinacija. Među njima ima onih koji su veći deo detinjstva proveli na selu kod baka i deka i ta ljubav bila je presudna da se, uprkos svim pogodnostima života u urbanoj sredini ili inostranstvu, vrate korenima.
Zlatiborsko selo Tripkova od skoro je bogatije za jedinstveni umetnički prostor stvoren iz vizije akademske vajarke Ane Lazić. Strast prema umetnosti i povratak korenima, inspirišu je da uz tradiciju ispoljava modernu kreativnost u prirodnom okruženju.
"Jako je teško pronaći prostor u kome možeš da radiš, pošto sam ja završila vajarstvo, to je malo specifičniji prostor. Baš i zbog tog problema ustvari sam ja došla ovde i započela svoju priču", kaže Ana Lazić, iz "Zuka art studija" u Tripkovi.
Petnaest godina stvarala je u Beogradu i Stokholmu, a odluci da nastavi da gradi karijeru u majčinoj postojbini, najviše se obradovala njena baka.
"Ja sam jedna presrećna baka i prabaka pet prelepih praunuka. Meni je srce, deda je želeo, ali je otputovao, ostavio nas je. A unuka je naša ispunila dedinu želju i moju", navodi Milena Jovanović, iz Tripkove.
Povratak korenima i njeno umetničko stvaralašvo podržano je i od opštine Čajetina, kroz projektno finansiranje Inovacionog biznis centra za kupovinu peći za keramiku.
"Tripkova je poznata i po staklu koje se ovde proizvodi i imamo jedan novi proizvod. I nama je izuzetno drago da imamo novi turistički proizvod, praktično u ovom selu i na sam taj način Tripkova razvija svoju turističku ponudu", navodi Darko Đurović, direktor Inovacionog biznis centra.
"Zlatiborsko selo pruža dosta zato što se tiče prirode, slobode, ljudi, to moram da napomenem, ljudi su stvarno genijalni, pogotovo u ovom selu. Jako dobro svi sarađuju, svi su u dobrim odnosima, svi pomažu jedni drugima, kao jedna velika zajednica, kao u stvari jedna velika familija", ističe Ana Lazić.
Ana planira da kroz radionice i umetničke kolonije u svom studiju otvori vrata i drugim stvaraocima, čime bi oživela kulturni život ovog kraja i stvorila prostor za razmenu ideja i iskustava.
Kurir.rs/RTS
PATIKE I FARMERKE 500 DINARA, MAJICA 300...! U ovoj "državnoj" prodavnici sve prodaju budzašto, a ima svega od igle do lokomotive