RASTE PRITISAK NA POVEĆANJE MINIMALCA U NEMAČKOJ: Da li je 15 evra po satu pretnja za tržište rada?
Udruženje poslodavaca metalne industrije "Gesamtmetall" upozorava na posledice političke odluke o povećanju minimalne satnice na 15 evra.
Ekonomski stručnjaci, međutim, podržavaju ovo povećanje.
Rasprava o mogućem povećanju zakonski utvrđene minimalne satnice na 15 evra u Nemačkoj sve više dobija na intenzitetu i izaziva tenzije između udruženja poslodavaca, ekonomista i političara.
Dok Udruženje poslodavaca metalne industrije Gesamtmetall upozorava na teške ekonomske posledice, ekonomski institut DIW ističe prednosti takvog poteza, prenosi Dojče vele.
Udruženje poslodavaca metalne industrije: "Teška ekonomska šteta"
- Politički nametnuto povećanje na 15 evra značilo bi rast od preko 76 procenata u samo deset godina. Plate utvrđene kolektivnim ugovorima poslodavaca i sindikata s tim ne mogu da drže korak - izjavio je Oliver Zander, direktor "Gesamtmetalla", za dnevnik Bild.
Od uvođenja minimalne satnice 2015. godine, ona je već porasla za preko 50 procenata, dok su plate po osnovu kolektivnih ugovora porasle za samo 29 procenata.
Zander upozorava da bi minimalna satnica od 15 evra izazvala teške posledice u, kako kaže, „najdužoj ekonomskoj krizi od osnivanja Savezne Republike Nemačke”. Rezultat bi se ogledao u znatno većim troškovima usluga, poput frizerskih, pekarskih ili ugostiteljskih, kao i zatvaranju radnji i poslovnica, posebno na istoku Nemačke, te porastu rada na crno.
DIW: Povećanjem minimalca do veće produktivnosti
Suprotno tome, predsednik Nemačkog instituta za ekonomska istraživanja (DIW) Marsel Fracšer podržava ovo povećanje i tvrdi da viša minimalna satnica može imati pozitivan makroekonomski efekat. Veća zarada po satu znači veću platežnu moć, više potrošnje, a u konačnici i jačanje privrednog rasta.
Osim toga, viši minimalac dovodi do pomaka u zapošljavanju ka produktivnijim preduzećima, odnosno onima koje sebi mogu da priušte veće plate. To bi, istina, naštetilo manje konkurentnim firmama, ali bi, kako kaže on, „u celini povećalo efikasnost i produktivnost nemačke privrede”.
biznis.kurir.rs/DW
MODELI KOJI SE NAJVIŠE KUPUJU U SRBIJI: Kupci ne gledaju da li su benzinci ili dizelaši, i dalje se rado voze