Slušaj vest


Money Motion 2025 posetilo je više od 2500 ljudi, a putem aplikacije dogovoreno je 720 sastanaka. Drugi dan konferencije Money Motion 2025 otvorio je gradonačelnik Zagreba, Tomislav Tomašević, koji je izrazio ponos grada što je domaćin vodeće regionalne FinTech konferencije s više od 2500 učesnika. Događaj je okupio 120 govornika na četiri bine, u takmičenju startapa učestvovalo je 20 timova iz 14 zemalja, a pobednici su proglašeni na kraju programa.

Copy of 20250328-101109-0100_JulienDuval.jpg
Foto: Promo

Gradonačelnik Tomašević naglasio je gradske napore u digitalnoj transformaciji, uključujući modernizaciju zastarelih administrativnih sistema. Posebno je istakao transparentno praćenje više od 100.000 gradskih transakcija u gotovo stvarnom vremenu te nedavno lansiranu aplikaciju za pregled korisnika gradskih prostora. Grad je otvoren za saradnju s FinTech kompanijama, na primer putem partnerstva s Keks Payom te kroz ZICER, nedavno proglašen najboljim inovacionim centrom u Evropi, a Tomašević je naglasio da u tom smeru nameravaju nastaviti dalje.

Zoltán Kaszás iz OTP Banke istakao je važnost efikasnog korišćenja novih tehnologija kao što su cloud-exclusive i AI-first modeli. OTP Banka intenzivno ulaže u veštačku inteligenciju, a posebno je predstavio svoj revolucionarni englesko-mađarski LLM model.

– Nekada smo ciljali 10 posto poboljšanja, a danas ciljamo poboljšanja od 10 puta. To je moguće samo ako razumemo da ćemo koristiti low-code, no-code alate, cloud i AI kao temelj za rešavanje problema. Ali treba znati i šta AI ne mora raditi. Ne može – i ne treba – sve – rekao je.

Na panelu predsednika uprava hrvatskih banaka, u kojem su učestvovali Balázs Békeffy (OTP), Christoph Schoefboeck (Erste Bank), Mario Žižek (Addiko) i Marko Badurina (HPB), uz moderatora Igora Gržalju (ASEE Hrvatska), raspravljalo se o brzom razvoju bankarstva, implikacijama digitalnih valuta te značaju fizičkih poslovnica za očuvanje poverenja klijenata, a neki su najavili i nove tehnološke iskorake.

– Radimo na mnogo inovacija koje ćemo uvoditi u narednom periodu. To uključuje i stvari koje već danas rešavamo na dnevnoj bazi. Jedan od ključnih koraka je što Keks Pay izdvajamo u zasebnu kompaniju, kako bismo s tim projektom mogli izaći na međunarodno tržište – najavio je Schoefboeck.

– Za nekoliko dana lansiraćemo novi proces, u kojem ćemo za bilo koju uslugu biti povezani s Identyumom i PSD2 podacima, kako bismo mogli potvrditi i prihode korisnika. Znači, već danas tehnički imamo potencijala i za open banking i za bolje i fleksibilnije usluge za naše korisnike – rekao je Žižek.

Copy of 20250328-151424-20250328-VB8_4919-dng-ValerioBaranović.jpg
Foto: Promo

Predstavnici srednjih regionalnih banaka, Milan Perović (Prva Banka CG), Hasan Hasić (ASA Banka BiH), Aleksandar Bogdanović (Yettel Bank) i Goran Varat (Podravska banka), istakli su agilnost i personalizovani pristup korisnicima kao prednost u odnosu na veće konkurente, koristeći lokalne uvide i tehnologiju.

Na važnom panelu o sajber bezbednosti stručnjaci Pavel Kaminsky (7Security GmbH), Sven Škrgatić (A1 Hrvatska), Neven Zitek (Span) i Thekla Paschali (payabl), uz moderaciju Željke Jurić (ASEE), analizirali su rastuće pretnje krađe identiteta u eri veštačke inteligencije, naglašavajući važnost zero-trust bezbednosnih mera te praćenja ponašanja korisnika.

– Sve prevare i upadi počinju u pravilu od jednostavnog društvenog inženjeringa. Moramo promeniti poimanje bezbednosti. Ne možemo očekivati da će jedan nivo zaštite biti dovoljan.

Po pitanju identiteta verujemo da ako nešto priča kao ja i izgleda kao ja da sam to ja. No, to se mora promeniti – poručio je Kaminsky.

Iščekivana „Fightclub“ debata između filozofa Srećka Horvata i ekonomistkinje Vedrane Pribičević snažno je naglasila geopolitičke i etičke implikacije FinTecha i veštačke inteligencije te važnost balansiranja inovacija i regulacija.

Copy of NNF_0367_Nina Durdevic (1).jpg
Foto: Promo

– Oboje se slažemo da su ove teme jako važne. FinTech i finansije ne postoje u vakuumu, već zavise od globalizacije. No, ne vidimo trendove koji bi to menjali, posebno kad gledamo smer koji dolazi iz SAD-a. Pitanje je kako će se FinTech sektor prilagoditi – započela je Pribičević.

– Finansije su uvek političke. Onaj ko kontroliše finansije, kontroliše i svet – dodao je Horvat.

Svetlana Sailer (Kraken Digital Assets Exchange) naglasila je sve veći interes institucija za kripto ulaganja u Evropi, posebno zahvaljujući MICA regulativi koja je pružila jasnoću u poslovanju.

MICA regulativa napravila je jako dobar posao – to je bilo kao da se upalilo svetlo u mračnoj sobi. Tradicionalne finansijske institucije tražile su jasan okvir kako poslovati s kriptom u Evropi, i sada ga konačno imaju. Naravno, nije savršena, ali je otvorila prostor – i to je velika stvar za ceo ekosistem – komentarisala je Sailer.

Panel o evropskom FinTech ekosistemu, uz učesnike Dona Ginsela, Alice Rettig, Zoltána Ácsa, Nica Balaceanua i moderatora Alexa Panicana, kojem se pridružio i suosnivač konferencije Nikola Škorić, naglasio je stratešku prednost Evrope kroz sveobuhvatnu regulaciju, uz potrebu bržih prekograničnih rešenja i jače FinTech saradnje.

Paralelno se odvijao program na bini FinTech2030 powered by FINAX na kojem su stručnjaci za budućnost industrije s fokusom na blockchain zajednicu govorili o izazovima pozicioniranja kripto rešenja među tradicionalnim igračima, ulozi AI agenata te ulozi nove mlađe generacije u postavljanju novih trendova u FinTechu.

Na expo bini koja je bila dupke puna, jedna tačka izazvala je najveći interes – poveznica FinTecha, biznisa, sporta i šaha. Hrvatski olimpijac Valent Sinković, finansijski stručnjak Hrvoje Fajdetić, šahistkinja Lena Govedarica, i velemajstor Alojzije Janković okupili su sve prisutne u expo prostoru kako bi raspravili važnost strateškog razmišljanja bez obzira na industriju. Money Motion 2025 – uz potporu Mastercarda, Monrija, ASEE-a,OTP banke, A1 Hrvatska, Croatia osiguranja i LAQO – ove je godine istupio sadržajem u druga područja interesa i potvrdio svoju poziciju kao najvažniji poslovni događaj u regionu.

Copy of 20250328-124024-0921_JulienDuval.jpg
Foto: Promo

U popodnevnim satima na glavnoj bini rasprave o inovacijama u trgovini i digitalizaciji uključile su predstavnike kao što su Nina Mimica (Studenac), Daniel Šturm (Kaufland), Alexandros Kosenas (Neptun Albania) i Bogdan Meica (Glovo Romania). Govornici su detaljno opisali kako njihove kompanije koriste veštačku inteligenciju i automatizaciju za poboljšanje korisničkog iskustva i optimizaciju poslovnih procesa, a bilo je primera i vrlo konkretne primene.

– Kaufland trenutno radi na primeni chatbota u procesu nabavke. Sad ga testiramo za pregovore s dobavljačima. Primetili smo da nije moguće sve ispregovarati klasičnim putem, pa kroz ovaj chatbot nastojimo poboljšati i optimizovati taj proces – pojasnio je Šturm.

– Studenac će pilotirati retail media projekat kako bi procenio kakvu vrednost može doneti organizaciji – to je potpuno nova inicijativa o kojoj još nismo javno govorili. Pilot će se sprovesti u malom obimu, kako bismo videli kako sistem funkcioniše u praksi – opisala je Mimica.

Nakon toga, program se okrenuo temi preduzetničkih inovacija unutar kompanija uz učešće Aleksandra Bogdanovića (Yettel Bank), Monike Majstorović (A1 Hrvatska), Matthiasa Naumanna (Companjon) i Dejana Doneva (Erste Bank/Kekspay). Govornici su se složili o važnosti zadržavanja agilnog i izazivačkog mentaliteta kako bi se uspešno nosili s brzim promenama na tržištu.

S više primera izlazaka s proizvodima izvan tradicionalnog poimanja vlastite industrije, u poslednjih je par godina napravio A1 Hrvatska. U telekomunikacijama, poručila je Majstorović, stalna inovacija proizvoda je nužnost. Na taj smo način ušli u područja poput FinTecha, sigurnosti i zabave. Nismo to radili sami – tražili smo partnere, i upravo tako smo se proširili u nova područja. Putno osiguranje je proizvod na koji sam najponosnija.

Copy of 20250328-122112-0887_JulienDuval.jpg
Foto: Promo

Kako uopšte pristupiti pokretanju takvih iskoraka, Donev smatra da postoje dva načina – onaj koji na vrlo jasan i ilustrativan način doprinosi prihodu ili uštedi, te onaj drugi u kojem ideja i vizija nose sve, bez obzira na prihode i obećanja. Upravo su u tom segmentu najbolji primeri KeksPay, a i novo najavljeni Keksić.

– Trenutno pripremamo uslugu Keksić, a jedan od najvećih izazova je što uvek imamo 50 ideja na stolu koje bismo mogli razviti. Ali upravo zato što smo se odlučili razviti Keksić, ne razvijamo neke druge stvari. Proces inoviranja je uvek izazovan, jer uključuje odabir, odricanje i stalnu prilagodbu.

Na poslednjem panelu dana na temu investiranja ključna poruka bila je uloga tehnologije u demokratizaciji usluge, odnosno lakšem pristupu prosečnih građana finansijskoj usluzi. To je pobliže opisao Krešo Vugrinčić iz InterCapital Asset Managementa. Danas svako ko ima mobilni telefon i želi ulagati – to može učiniti, krenuo je. Na taj smo trend odgovorili tako što smo se približili našim investitorima, omogućivši im širi i pristupačniji pogled na investicione prilike. Nekada su investicije bile rezervisane samo za bogate, ali su aplikacije otvorile vrata širem krugu ljudi da počnu ulagati.

Gradonačelnik Tomašević otvorio je drugi dan Money Motiona u Zagrebu Foto: Promo

S Vugrinčićem su program zatvorili Josip Glavaš (Erste Asset Management Croatia), Ivan Đurđević (J.P. Morgan Asset Management), Benjamin Jošar (Triglav Skladi) i Ivan Kurtović (InterCapital Asset Management).

Na kraju dana, proglašeni su pobednici startup takmičenja. Prvo mesto osvojio je IDCanopy iz Austrije, drugoplasirani bio je DigFin iz Slovačke, te treći Outpost Chess iz Srbije. Nagradu ‘Talk the Walk’ od Infobipa osvojio je FINSO iz Ujedinjenog Kraljevstva, a mesto na programu Fundraising Bootcampa dobio je DeFi Koala iz Hrvatske.

Ulaznice za Money Motion 2026 dostupne su na Entrio platformi po ceni od 129 evra.

Money Motion aplikacija razvijena je u saradnji s GOOD/TO/GO.

Promo