Za Londonsku berzu, ova godina je po broju odlazaka najgora od finansijske krize, a raste bojazan da će još više kompanija iz indeksa FTSE 100 napustiti Veliku Britaniju u korist Njujorka. Prema podacima grupacije LSE (London Stock Exchange Group), koja je vlasnik Londonske berze, ukupno 88 kompanija je uklonilo ili prenelo svoj primarni listing s glavnog londonskog tržišta ove godine, a samo 18 je zauzelo njihovo mesto.

Reč je o najvećem neto odlivu kompanija s glavnog tržišta od 2009. godine, dok je i broj novih listinga na putu da bude najmanji u poslednjih 15 godina, pošto su inicijalne javne ponude i dalje retke, a ponuđačima su cilj grupacije koje se već kotiraju na Londonskoj berzi.

Egzodus se nastavio uprkos naporima vlade Velike Britanije, regulatora i LSE grupe da londonski Siti učine atraktivnijim pomoću reforme tržišnih propisa i domaćeg penzijskog sistema. "Ešted", kompanija za iznajmljivanje opreme, s procenjenom tržišnom vrednošću od 23 milijarde funti, poslednja je velika kompanija koja je predložila premeštanje svog primarnog listinga iz Londona u Njujork ovog meseca. Time bi sledila primer šest drugih grupacija u okviru FTSE 100 koje su od 2020. godine napustile ovaj elitni indeks u korist inostranih lokacija.

03-shutterstock-2093312215.jpg
Foto: Shutterstock

Selidba

Sve "preseljene" kompanije, uključujući "Ešted", imaju kombinovanu tržišnu vrednost od blizu 280 milijardi funti - oko 14 odsto trenutne ukupne vrednosti FTSE 100. Među "prebezima" su i kockarski gigant "Flater", vredan 39 milijardi funti, u čijem vlasništvu je i "Pedi pauer", kao i grupacija u oblasti građevinskih materijala CRH, vredna 55 milijardi funti. Obe korporacije su premestile svoj glavni listing u Njujork u poslednjih 18 meseci.

Serija preuzimanja od strane privatnih ponuđača takođe je opustela berzu. Grupa za sajber bezbednost "Darktrejs" i investiciona platforma "Hargrivs Lensdaun" su među onima koji su ove godine pristali da budu kupljeni.

- Ne možemo biti shvaćeni ozbiljno kao globalni lider u finansijama ako nemamo snažno tržište vlasničkog kapitala - izjavio je Čarls Hol, direktor istraživanja u investicionoj banci Pil Hant. - Britansko tržište nema nikakvo bogomdano pravo da bude vodeće mesto za listing, ali za uspeh na tržištu koje je sve više globalno neophodni su pažnja i podrška.

londonska-berza.jpg
Foto: Rojters

On dodaje da će "još više kompanija otići" ako se nešto ne preduzme. Među faktorima zbog kojih se kompanije odlučuju da premeste svoj glavni listing u Njujork prednjače dublji pul investitora i izgledi za bolju likvidnost akcija. Za neke kompanije, ovaj potez je rezultat rasta njihovog poslovanja u Severnoj Americi. "Ešted" ostvaruje 98 odsto svog operativnog profita u SAD, dok za grupaciju "Ferguson", koja se bavi instalacijama, a preselila se 2022. godine, taj procenat iznosi 99 procenata.

Kako pokazuju podaci Banke Amerike, devet kompanija iz indeksa FTSE 100 ostvaruje više od polovine svojih prihoda u SAD, uključujući grupaciju iz oblasti podataka "Ekspirijan" i obrazovnu kompaniju "Person". Prošlogodišnja analiza Fajnenšel tajmsa identifikovala je Londonsku berzu kao evropsku berzu koja je najviše izložena riziku od odlaska velikih kompanija u SAD.

Na listi i Rio Tinto

Analiza je rangirala kompanije na osnovu njihove manje procene vrednosti u poređenju sa sličnim kompanijama u SAD, udela njihovih prihoda ostvarenih u Americi i udela severnoameričkih investitora u njihovom registru. Među 18 velikih grupacija koje se kotiraju na Londonskoj berzi, a za koje se sumnja da bi mogle da "prebegnu", nalaze se "Rio Tinto" i "Britiš amerikan tobako". Te dve kompanije su pod pritiskom investitora da prebace svoj primarni listing u Australiju, odnosno u SAD.

- Više britanskih kompanija razmišlja o premeštanju svojih listinga u SAD, a jaz u proceni vrednosti između Velike Britanije i SAD je postao veći - navela je u svojoj napomeni bankarska grupacija Goldman Saks.

Indeks FTSE 100, većinom okrenut ka sektorima "stare ekonomije", kao što su energetika i rudarstvo, zabeležio je rast od skoro osam procenata ove godine. Američki referentni indeks S&P 500 - koji obuhvata i akcije sa većim rastom, kao što su tehnološki giganti "veličanstvene sedmorke" - u istom periodu je ostvario oko 27 odsto.

njujork-panorama.jpg
Foto: Rojters

Vrednost francuskog operatora pretplatničkog televizijskog kanala Kanal+ mogla bi biti procenjena na više od šest milijardi evra, nakon što u ponedeljak, po odvajanju od medijskog konglomerata "Vivendi", bude počeo da se kotira u Londonu, tvrde analitičari i izvori upoznati s tom operacijom. S takvom procenom vrednosti, to bi bio najveći primarni listing u Londonu otkako je "Haleon" izdvojen iz GSK 2022. godine.

Međutim, jedan iskusni bankar iz Londona očekuje da će sledeće godine biti još više prenosa listinga u SAD, posebno među brzorastućim preduzećima.

- SAD su sada toliko veliko tržište kapitala u odnosu na bilo koje drugo da generalno ljudi smatraju da će u SAD dobiti bolje uslove - kaže on.

Nema interesovanja

Šeron Bel, strateg za evropski akcijski kapital u Goldman Saksu, napominje da su se mnoge kompanije u potrazi za većim procenama vrednosti osećale prinuđenim da napuste Veliku Britaniju zbog nedostatka interesovanja domaćih investitora.

- Ovo je vrlo tužno - rekao je jedan izvršni direktor FTSE 100 posle objave "Ešteda". Retorika novoizabranog predsednika SAD Donalda Trampa "Amerika na prvom mestu" takođe bi mogla da natera kompanije da ubrzaju planove za povlačenje s berze.
Mnogi savetnici i rukovodioci privatno kažu da nedavne reforme - uključujući planirane promene u penzijskom sistemu i reviziju pravila o listingu u Velikoj Britaniji - još nisu dovele do željenih promena.

Međutim, direktor LSEG Dejvid Švimer je prošle godine izjavio da je ideja da listing u SAD obezbeđuje veću procenu vrednosti samo "mit". Gradski savetnici se nadaju da će tržište Velike Britanije dobiti veliko pojačanje ako kineska grupacija iz oblasti brze mode "Šiin" nastavi sa planiranom inicijalnom javnom ponudom u Londonu.

- Kompanije će i dalje donositi individualne odluke koje su relevantne za njihov poslovni miks i lokaciju - navodi LSEG u saopštenju.

- Tržište Velike Britanije ostaje treće po veličini u svetu po ukupnom kapitalu do sada i doživljava najdinamičniji set reformi bilo gde u svetu.

Britanska ministarka finansija Rejčel Rivs je izjavila da je listing kompanije "Kanal+" "znak poverenja u britanska tržišta kapitala, stabilnost koju pružamo i naš plan za promene".

Ipak, jedan izvršni direktor kompanije u okviru indeksa FTSE 250 upozorava da je potrebno učiniti više da bi se privukli investitori.

- Mislim da to nije visoko na listi prioriteta vlade, iako je to nešto o čemu neprekidno govore - rekao je on.

biznis.kurir.rs/FT