BEZOBRAZLUK: EPS baca 9 miliona evra na savetnike!
Naš izvor iz EPS, međutim, upozorava da je većina tih konsultantskih usluga uglavnom bespotrebna jer se angažuju za projekte koji su već završeni prošle godine. Takođe, državna kompanija ima dovoljno svojih stručnjaka koji mogu da izrade mnoge od navedenih studija, zbog kojih se plaćaju spoljni savetnici.
Projekata koliko hoćeš
- Posebno je interesantno to što postoje projekti koje smo prošle godine završili i isplatili, a sad ih ponovo aktiviramo. Takav je i projekat „korporativizacije sa operativnog na strateški aspekt“, gde za konsultantske usluge i implementaciju treba da platimo 200 miliona dinara ili skoro dva miliona evra. Takođe, za konsultante za „razdvajanje operativno-distributivnog sistema i javnog snabdevača“ planirano je da se plati 279,8 miliona, iako je za isti projekat prošle godine već plaćeno oko 200 miliona dinara - ističe sagovornik Kurira.
On dodaje da će i projekat smanjivanja gubitaka u distributivnoj mreži građane Srbije koštati oko 150 miliona dinara, dok će konsultanti za takozvanu PMO strategiju i reorganizaciju (menadžment projekat) biti plaćeni čak 424,35 miliona dinara.
- Šta će nam onda svi direktori?! Saveti stranih konsultanata su potrebni, ali ne za nešto što možemo sami da uradimo. Kao da nemamo više hiljada vrhunskih stručnjaka iz svih oblasti - zaključuje izvor Kurira iz EPS.
Preispitati troškove
S njim se slaže i profesor ekonomije Mlađen Kovačević, koji za Kurir kaže da se mora preispitati da li je opravdano potrošiti toliki novac na savetnike, posebno ako se zna u kakvoj je situaciji EPS posle poplava i kad je na svim nivoima potrebna štednja. On smatra i da bi EPS morao da objasni da li su njihovi inženjeri mogli da odrade te poslove.
- I prošle godine se digla prašina da se mnogo novca izdvaja za konsultantske usluge. Čini mi se da je to sad i duplirano, pa se pitam da li su stručnjaci iz EPS naučili nešto od prošlogodišnjih konsultanata i stručnjaka.
Meni je ovo sve sumnjivo, i revizor i država bi trebalo da preispitaju, tim pre što ovoliki novac za konsultante ne izdvajaju i mnogo veće strane kompanije iz ove oblasti. Sve te troškove plaćaju građani Srbije, kojima se ovih dana zbog 10.000 dinara seče struja jer, navodno, EPS zbog nedostatka para ne može da funkcioniše - kaže Kovačević. On očekuje da će se o ovome izjasniti Upravni i Nadzorni odbor EPS jer ih građani Srbije plaćaju da vode računa o tome kako se raspolaže javnom imovinom i novcem.
ČINJENICE
Evo gde idu milioni
- Konsultantske usluge za projekat korporativizacije s operativnog na strateški aspekt - 200 miliona dinara
- Konsultantske usluge za projekat smanjivanja gubitaka u distributivnoj mreži - 150 miliona
- Konsultanti za PMO strategiju i reorganizaciju (menadžment projekat) - 424,3 miliona dinara
- Konsultantske usluge za razdvajanje ODS i JS - 279,8 miliona
- Usluge PR agencija 5 miliona
Poslovanje
- 2009 - 8,5 milijardi* (gubitak)
- 2010 - 2,8 milijardi (gubitak)
- 2011 - 4,8 milijardi (gubitak)
- 2012 - 2,4 milijarde (gubitak)
- 2013 - 12,4 milijarde (gubitak)
*iznosi su u dinarima
EPS bez objašnjenja
UZ SVOJU PR SLUŽBU PLAĆAJU I TUĐU
Iako centrala EPS ima devet zaposlenih u sektoru odnosa s javnošću, dok ih je na istim poslovima u zavisnim privrednim društvima zaposleno još 63, kompanija planira da ove godine za usluge PR agencija izdvoji dodatnih pet miliona dinara. Međutim, niko od njih nije želeo za Kurir da objasni zašto je neophodno da EPS angažuje pomenute konsultante i zašto je za njihove usluge potrebno baš devet miliona evra.
MINISTAR MALI: Rastemo brže od proseka EU, želimo da se bavimo ulaganjem u infrastrukturu - EXPO nam je najveća razvojna šansa