Zanimljivo

DA LI I VI PRVO STAVITE NOVČANICU OD 2000 DINARA, PA 1000, PA 500? Šta znači ako slažete apoene od veće vrednosi ka manjoj

Shutterstock

Organizovanje novca po rastućem redosledu povezano je sa mentalnim obrascima koji odražavaju unutrašnji red, potrebu za kontrolom i stalnu potragu za sigurnošću.

Sređivanje novčanica od najmanje ka najvećoj vrednosti nije samo stvar praktičnosti. Prema različitim psihološkim pristupima, ova navika odražava dublje crte ličnosti osobe koja je praktikuje, povezane s načinom na koji se odnosi prema svojoj okolini i sopstvenim resursima.

Stručnjaci za ponašanje navode da je ova praksa česta kod osoba koje visoko cene red i strukturu. Ne radi se samo o upravljanju finansijama, već o načinu da se u svakodnevnom životu uvede logika i jasnoća - čak i u haotičnim i neizvesnim situacijama.

Potreba za emocionalnom kontrolom i ličnom stabilnošću još je jedan čest razlog iza ove navike. Oni koji pažljivo organizuju svoje novčanice obično nalaze utehu u predvidljivosti, a čin sređivanja može funkcionisati kao strategija za smanjenje stresa i jačanje osećaja kontrole nad stvarnošću.

Zarada od dodatnih poslova Foto: Shutterstock

Iz perspektive psihologije perfekcionizma, ovakvo ponašanje može se tumačiti i kao izraz visokih ličnih standarda. Osobe s ovom sklonošću teže doslednosti u svojim rutinama i isti nivo preciznosti primenjuju i na jednostavne i na složene zadatke, pokazujući jasnu sklonost ka tačnosti.

Ima veze sa stavom oko trošenja novca

Nije neuobičajeno da se ova osobina javlja kod ljudi koji rade u profesijama u kojima se preciznost posebno ceni, poput računovodstva ili inženjerstva. Sam čin sređivanja novčanica samo je vidljiv simptom uma koji daje prednost jasno definisanim procesima i dobro organizovanim strukturama.

Takođe, ovakvo ponašanje može biti povezano s konzervativnim stavom prema trošenju novca. Red u novčaniku često ide ruku pod ruku s zdravim finansijskim navikama, kao što su detaljno planiranje budžeta, kontrola troškova i snažna orijentacija ka štednji.

Na kraju, za mnoge ova navika predstavlja način da izbegnu greške. Uvođenjem vizuelnih i taktilnih pravila u upravljanje sopstvenim novcem, osoba stvara sistem koji joj omogućava da spreči distrakcije ili propuste, kako u svakodnevnom rukovanju novcem, tako i u donošenju važnijih finansijskih odluka.

(Kurir.rs/Blic Biznis/Preneo: Đ. M.)