Evo kako da izaberete pravo zdravstveno osiguranje! Putovanje preko granice može postati noćna mora - građani preskaču jednu veoma bitnu stvar!
Kako su aranžmani iz godine u godinu sve skuplji, a bužet ograničen, trošak koji se preskače neretko je zdravstveno osiguranje
Vest da je 13-omesečna beba preminula u Grčkoj od posledica gušenja hranom uznemirila je javnost. Beba je počela da se guši na plaži, a kako se navodi, porodica je više od dva sata izgubila u potrazi za lekarom. Da li i koliko turisticke agencije preuzimaju odgovornost u takvim situacijama, a koliko osiguravajuće kuće, kao i šta sve uključuje paket zdravstvenog osiguranja u prilogu koji sledi.
More, pesak i sunce - prva asocijacija kada pomislimo na letovanje i odmor. Međutim, turisti često ni ne gledaju da li na destinaciji na koju idu ili makar u njenoj blizini postoji dežurni lekar. Kako su aranžmani iz godine u godinu sve skuplji, a bužet ograničen, trošak koji se preskače neretko je zdravstveno osiguranje.
Cene putnog osiguranja variraju u zavisnosti od polise, sume osiguranja, destinacije i osiguravajuće kuće. Najjeftinija individualna polisa za sedam dana iznosi oko 800 dinara, dok najskuplja ide i do 4.000 dinara. Ono što je važno znati jeste da nakon polaska na put nije moguće uplatiti osiguranje, već se polisa mora aktivirati pre početka putovanja.
- Osiguranje će platiti i ako nema ugovor sa tom privatnom ili drzavnom klinikom za lečenje, ustanovom, sugurno će refundirati, ali samo je poenta da u tom trenutku vreme bude najskuplji resurs i da tad delujemo odgovorno ne trazeci krivca u drugima. Ja bih ovaj problem rešavala licnom osgovornošću, čak i ako se desi ovo u nekom delu Grčke ne možemo gubiti vreme čekajući proceduru osiguravajuceg društva i turističke agencije - kaže Dejana Petić Šobot, stručnjak za oblast osiguranja.
Predstavnici osiguravajućih kuća putnicima obično predlažu najskuplje polise, jer kako kažu, pokrivaju sve troškove. Transport avionom, brigu o deci, kao i boravak u bolnici i do 20 dana. U slučaju smrtnog ishoda, pod uslovom da je preminula osoba imala uplaćeno zdravstveno osiguranje, troškove transporta ili zdravstvene ustanove snosi osiguravajuća kuća, a asistentske agencije šalju svog predstavnika na teren.
- Predstavnici na licu mesta koji su kljucna karika u kontaktu izmedju bilo cega losega sto se dogodi na „lendu” kako mi kazemo, odnosno letovanju bitno je da odmah konaktiraju predstavnika i zato i jeste preporuka da se putuje preko agencija jer ako vam se ovako nesto dogodi nemate kome da se obratite za bilo kakvu pomoc i u tom slucaju predstavnik odmah reaguje ne zove hitnu to se radi na licu mesta, ali pokrece sistem da se uradi procedura administrativna - kaže Vladimir Vlaho, direktor turističke agencije.
Smrt bebe na Halkidikiju upozorenje je svima da se pre nego što krenemo na put dobro raspitamo o najbližim zdravstvenim ustanovama i da u kofer osim peškira, kupaćih kostima i šešira stavimo i polisu putnog zdravstvenog osiguranja.
Zabranjeno preuzimanje dela ili čitavog teksta i/ili foto/videa, bez navođenja i linkovanja izvora i autora, a u skladu sa odredbama WMG uslova korišćenja i Zakonom o javnom informisanju i medijima.
Kurir.rs