U NEPOVOLJNOM POLOŽAJU

MASK TRAŽI POVLASTICE ZA "MALE PREDUZETNIKE"! Sve se vrti oko jedne firme, a evo šta je posredi

Evan Vucci/AP Ilon Mask traži beneficije za male preduzetnike

Neuralink je početkom juna zatvorio rundu finansiranja vrednu 650 miliona dolara, čime je vrednost kompanije dostigla 9 milijardi dolara

Kompanija Ilona Maska – Neuralink, označena je kao „malo preduzeće u nepovoljnom položaju“ u prijavi upućenoj američkoj Saveznoj agenciji za mala preduzeća (SBA), nedugo pre nego što je nova investiciona runda procenila njenu vrednost na 9 milijardi dolara.

Naime, prema dokumentaciji datiranoj 24. aprila, Neuralink je podneo prijavu SBA-u u vreme dok je Mask vodio Odeljenje za efikasnost vlade (DOGE) u administraciji Donalda Trampa. U tom resoru Mask je radio na smanjenju obima saveznih agencija, piše CNBC.

Prema podacima sa zvaničnog sajta SBA-a, status SDB (small disadvantaged business) označava preduzeće koje je najmanje 51% u vlasništvu i pod kontrolom jedne ili više „osoba u nepovoljnom položaju“ koje moraju biti i „društveno i ekonomski ugrožene“.

Taj status takođe može omogućiti povlašćen pristup saveznoj javnoj nabavci. Ministarstvo pravde više puta je novčano kažnjavalo kompanije koje su davale lažne izjave o svom SDB statusu.

Neuralink, sa sedištem u Nevadi, početkom juna je zatvorio rundu finansiranja vrednu 650 miliona dolara, čime je vrednost kompanije dostigla 9 milijardi dolara. Među investitorima su bili ARK Invest, Founders Fund Petera Tila, Sequoia Capital i Thrive Capital. Neuralink je saopštio da će sredstva iskoristiti za širenje dostupnosti svoje tehnologije pacijentima i razvoj novih uređaja koji će „produbiti povezanost između biološke i veštačke inteligencije“.

Inače, Neuralink razvija interfejs između mozga i računara (brain-computer interface, BCI), sa početnim ciljem da osobama s teškom paralizom omogući veću samostalnost. BCI tehnologija uopšteno omogućava prevođenje moždanih signala u komande kojima korisnik može upravljati spoljnim uređajima isključivo mislima. Na detalje Neuralinkove aprilske prijave prvi je ukazao portal MuskWatch.

Mask, najbogatiji čovek na svetu, izvršni je direktor Tesle i SpaceX-a, uz brojne druge projekte poput AI startapa xAI i podzemne građevinske kompanije The Boring Company. Godine 2022. predvodio je kupovinu Tvitera za 44 milijarde dolara, koji je potom preimenovao u X i spojio sa kompanijom xAI.

Kurir Biznis/Poslovni.hr