ROBA IZ SRBIJE NA LISTI PRIORITETA KINE: Čadež: "Idealna je prilika za privrednike"
Sada je idealna prilika da srpski privrednici iskoriste priliku i pronađu svoje mesto na kineskom tržištu.
Učešće firmi iz Srbije na 3. Međunarodnom sajmu dobavljačkih lanaca u Pekingu, jednom od najznačajnijih industrijskih događaja u Kini, Aziji i celom svetu, donelo je konkretne poslove našim privrednicima i otvorilo nova vrata ka kineskom tržištu i saradnji sa velikim sistemima.
Kineska uprava carina stavila je srpsku robu na listu prioriteta radi bržeg usaglašavanja sertifikata i drugih neophodnih procedura, što je strateški važno za naš izvoz, poručuje iz Pekinga Marko Čadež, predsednik Privredne komore Srbije (PKS).
„Ovo su izuzetno važni dani za srpsku privredu, naše kompanije su samo za tri dana sajma imale više od 500 poslovnih sastanaka sa kineskim partnerima, a neke su već ostvarile partnerstvo i dogovorile poslove. Naše kompanije ulaze direktno u dobavljačke lance velikih kineskih sistema“, rekao je Čadež.
Logističari poput Inter Europa Group, Milšpeda i Nelta razgovarali su sa više od 60 firmi iz sektora automobilske industrije, kao i iz različitih industrija, o pružanju usluga i ulasku u dobavljački lanac kineskih kompanija, a čini mi se da smo na pragu potpisivanja velikih poslova. Silver Bell Group, lider u BPO sektoru iz Beograda, otvara predstavništvo u Pekingu nakon više od 200 sastanaka, istakao je predsednik PKS.
Posebnu pažnju izazvala je i kompanija Bambi, koja je održala niz sastanaka sa vodećim distributerima i trgovinskim lancima u Kini. Očekuje se da se brend „plazma“, kao i ostali proizvodi ovog proizvođača, uskoro pojave na policama širom kineskog tržišta.
„Ovo ne bi bilo moguće bez Sporazuma o slobodnoj trgovini sa Kinom, koji Srbiji daje jedinstvenu prednost kao jednoj od retkih evropskih zemalja sa ovakvim ugovorom. Posle snažnih političkih veza i prijateljstva između predsednika Si Đinpinga i predsednika Vučića, sada je trenutak da učvrstimo i ekonomske odnose“, naglasio je Čadež.
Srbija već beleži snažan rast izvoza u Kinu, a kineske investicije u našu privredu u prethodne četiri godine premašile su 5,5 milijardi evra. Sa ciljem dodatnog osnaživanja srpskog izvoza i privredne saradnje, PKS je potpisala sporazum sa jednom od najvećih kineskih konsultantskih firmi, koja će pružati besplatnu pravnu i tehničku podršku srpskim kompanijama zainteresovanim za plasman proizvoda i usluga u Kini.
„Dogovorili smo i ključne korake sa Upravom carina Kine za brže usaglašavanje sertifikata i procedura. Srbija je stavljena na listu prioriteta, što je strateški važno za naš izvoz“, dodao je predsednik PKS.
Čadež je pozvao sve srpske privrednike – bez obzira na veličinu firme – da iskoriste priliku i pronađu svoje mesto na kineskom tržištu, jer prilika i mogućnosti ima mnogo.
Tokom posete Kini, predsednik PKS obratio se na konferenciji Alijanse novog međunarodnog kopneno-pomorskog trgovinskog koridora (International Land-Sea Trade Corridor – ILSTC), čiji je PKS suosnivač zajedno sa 18 nacionalnih komora. Na konferenciji je predstavljena digitalna platforma Alijanse, otvorena za preduzeća širom sveta, koja omogućava pristup trgovinskim i logističkim uslugama duž koridora koji obuhvata 20 zemalja.
Delegacija PKS posetila je i Internet 3.0 Metaverse Industrial Base u okviru Zhongguancun Internet 3.0 Industrial Parka u Pekingu, gde su predstavljeni najsavremeniji modeli u oblasti veštačke inteligencije, virtuelne stvarnosti, energetike, digitalizacije, kao i rešenja srpskih kompanija.
Tokom posete, održan je i značajan sastanak u sedištu kompanije COFCO Corporation (China National Cereals, Oils and Foodstuffs Corporation) – jednog od vodećih kineskih državnih konglomerata u oblasti prehrambene industrije i članice Fortune Global 500 liste.
Takođe, potpisan je sporazum sa Distriktom Čaojang Grada Pekinga – jednim od ključnih privrednih i inovacionih centara Kine, a razgovaralo se i o otvaranju kancelarije Kineskog saveta za promociju međunarodne trgovine (China Council for the Promotion of International Trade – CCPIT) u Beogradu.
PKS i Razvojna agencija Srbije organizovale su zajednički nastup 12 srpskih kompanija na 3. Međunarodnom sajmu dobavljačkih lanaca u Pekingu koji traje do 20. jula, a promovisana su i vina četiri naše vinarije. Paviljon Srbije, površine 300 kvadratnih metara, okupio je vodeće srpske kompanije iz oblasti informacionih tehnologija, logistike, prehrambene industrije, proizvodnje nameštaja i naprednih tehnoloških rešenja.
BiznisKurir.rs