OVE ZEMLJE EU ĆE NAJVIŠE NADRLJATI ZBOG TRAMPOVIH CARINA! Izgubiće milijarde, a evo koja roba je na udaru
Farmacija, auto-industrija i luksuzna roba prve na udaru američkih carina – EU traži hitno rešenje
Irska, Nemačka i Italija suočene su s mogućim gubicima od više milijardi dolara ukoliko predsednik Tramp ispuni pretnju i uvede carine od 30 odsto na evropske proizvode.
Evropske zemlje nisu sve jednako izložene američkom tržištu, pa posledice eventualnih carina koje bi predsednik Donald Tramp mogao da uvede Evropskoj uniji (EU) neće biti iste za sve, piše u nedelju agencija AFP.
Irska, koja ima značajnu farmaceutsku industriju, nalazi se na udaru zajedno s Nemačkom, kojoj je SAD glavno izvozno tržište za automobile, čelik i mašine.
Francuska je manje izložena, iako ima razvijene avio-kompanije, prehrambenu industriju, vinare i proizvođače luksuzne robe koji bi mogli izgubiti deo tržišta. EU ukupno ima godišnji trgovinski suficit sa SAD-om od 235,6 milijardi dolara, prema podacima američkog Biroa za ekonomsku analizu (BEA), koji izrađuje izveštaje za Ministarstvo trgovine SAD-a.
Samo je suficit s Kinom veći od toga. Irska ima najveći suficit među članicama EU – 86,7 milijardi dolara – zahvaljujući prisustvu velikih američkih farmaceutskih kompanija poput Pfizera, Eli Lilly i Johnson&Johnson. Sve te kompanije su bazirane u Irskoj kako bi iskoristile povoljan poreski režim, gde je porez na dobit 15%, za razliku od 21% u SAD-u. Ove firme prijavljuju patente u Irskoj i izvoze lekove u SAD, gde su cene znatno više nego u ostatku sveta. Irska je takođe sedište evropskih kancelarija američkih tehnoloških divova poput Apple-a, Google-a i Mete, koji su takođe privučeni irskim poreskim zakonima. Prema podacima Eurostata, farmaceutski proizvodi čine 22,5% ukupnog izvoza EU u SAD, a ključni akteri su već najavili velika ulaganja u SAD.
Nemačka, najveća ekonomija Evropske unije, pod posebnim je pritiskom zbog velike zavisnosti od izvoza – njen trgovinski suficit sa SAD-om iznosi 84,8 milijardi dolara, najviše zahvaljujući industriji automobila, hemikalija, čelika i mašinskoj industriji. SAD čini 23% prihoda kompanije Mercedes-Benz. Iako deo prihoda dolazi od SUV vozila proizvedenih u SAD za izvoz, postoji rizik da bi ovaj segment mogao biti ozbiljno pogođen ako EU odgovori kontramerama u trgovinskom ratu. Federacija nemačke industrije (BDI) brzo je reagovala na Trampovu najavu u subotu i pozvala EU i SAD da "hitno pronađu rešenja i izbegnu eskalaciju".
ITALIJA I FRANCUSKA MANJE IZLOŽENE
Italija, sa suficitom od 44 milijarde dolara, i Francuska sa 16,4 milijarde dolara (francuske procene pokazuju niže iznose), bile bi manje pogođene, ali su pojedini sektori i te kako izloženi. U obe zemlje bi prehrambena industrija i vinarstvo bile ozbiljno pogođene, kao i u Španiji. Carine od 30% bile bi „katastrofa“ za francuska vina i jaka alkoholna pića, izjavio je Žerom Despej, predstavnik sektora za vinogradarstvo pri sindikatu FNSEA. Coldiretti, glavna italijanska poljoprivredna organizacija, u subotu je objavila da bi carine od 30% koštale američke potrošače i italijanske prehrambene proizvođače oko 2,3 milijarde dolara. Poput Nemačke, Italija strahuje i za svoju auto-industriju. Francusko-italijanski proizvođač Stellantis (posebno brendovi Fiat i Peugeot) već je revidirao prognoze za ovu godinu zbog neizvesnosti oko carina.
Francuski sektori avio-industrije i luksuznih proizvoda takođe su veoma izloženi. LVMH, najveći svetski konglomerat luksuzne robe, ostvaruje četvrtinu prihoda u SAD. Oko 20% francuskog izvoza u SAD otpada na aeronautiku, uglavnom na Airbus. Austrija i Švedska takođe imaju trgovinski suficit sa SAD-om – 13,1 milijardu dolara i 9,8 milijardi dolara.
Kurir Biznis/Poslovni.hr